Mark Zuckerberg megszabadul a tényellenőrzéstől a Facebookon
Mark Zuckerberg a 2018. május 1-2 között megrendezett F8 elnevezésű Facebook fejlesztői konferencián (Forrás: Anthony Quintano/Flickr)

A Meta megválik a tényellenőrzőktől, „drasztikusan csökkenti a cenzúrát” és több politikai tartalmat ajánl majd különböző platformjain, beleértve a Facebookot és az Instagramot – jelentette be Mark Zuckerberg.

Emellett a közösségimédia-óriás több jelentős változtatást eszközöl a tartalommoderálási szabályzatában és gyakorlataiban is. Az alapító-vezérigazgató szerint erre azért van szükség, hogy a platformokon újra teret kaphasson a „szabad véleménynyilvánítás”, mivel Donald Trump Fehér Házba való visszatérése után a szólásszabadságot helyezi előtérbe. A tényellenőrzési programot egy, az X-féle közösségi jegyzetek funkcióhoz hasonló, közösségvezérelt rendszerrel váltják fel. Mint a The Guardian írja, Zuckerberg szerint a Meta tényellenőrei politikailag elfogultak voltak, inkább rombolták a bizalmat és nem megteremtették azt. A milliárdos elkötelezettségét mutatja, hogy az amerikai tartalommoderáló részleget Kaliforniából Texasba költözteti, mert ott kevésbé kell attól, hogy elfogult alkalmazottak cenzúrázzák túl a tartalmakat. 

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy a Meta „megszabadulna egy csomó olyan korlátozástól, mint a bevándorlás és a nemek közötti egyenlőség, amelyek elvesztették a kapcsolatot a mainstream diskurzussal”, és „Trump elnökkel együttműködve világszerte visszaszorítaná azokat a kormányokat, amelyek az amerikai vállalatok után mennek, és még több cenzúrát akarnak bevezetni”. Szerinte az EU-ban „egyre több törvény intézményesíti a cenzúrát”, hozzátette, ezzel megnehezítik, hogy „bármi innovatívat hozzunk létre”.