Megakadályozták a dél-koreai elnök letartóztatását
Jun Szogjol felfüggesztett dél-koreai elnök támogatói tüntetnek a szöuli államfői rezidencia előtt 2025. január 3-án. (Fotó: MTI/EPA/Dzson Hon Kjun)

Az Elnöki Biztonsági Szolgálat (PSS) ellenállása miatt a hatóságok nem tudták letartóztatni pénteken Jun Szogjol felfüggesztett dél-koreai elnököt – írja a Reuters. Egy szöuli bíróság hétfőn elfogatóparancsot adott ki Jun Szogjol ellen, mert harmadszor sem jelent meg a december elején kihirdetett (majd visszavont) hadiállapotról szóló kihallgatásán. A Reuters szerint péntek hajnalban támogatók százai vették körbe az elnöki palotát Szöulban, hogy „az életük árán” is megakadályozzák Jun Szogjol letartóztatását.

„Úgy ítéltük meg, hogy a folyamatban lévő patthelyzet miatt gyakorlatilag lehetetlen végrehajtani a letartóztatási parancsot” – írta közleményében a magas rangú tisztségviselők korrupciós ügyeit vizsgáló hivatal. Az elnöki palota előtt többen azt skandálták, hogy Jun Szogjolt az emberek védik, és inkább a korrupcióellenes hivatal vezetőjét kellene letartóztatni. Miután a koreai hatóságok helyi idő szerint reggel 7 órakor bejutottak az épületbe, az őrség és az elnök védelmére kirendelt katonai csapatok megakadályozták, hogy a rendőrök bejussanak Jun Szogjolhoz. Egy tisztviselő azt mondta, hogy nem használtak lőfegyvereket az összecsapás során. Jun Szogjolt a hatóságok nem látták a helyszínen.

A korrupcióellenes hivatal végül lemondott arról, hogy letartóztassa a dél-koreai elnököt, és elhagyta az épületet. Az akciót a hivatal azért fújta le, mert féltette az elnöki palotában tartózkodó tisztviselők épségét. A rendőrség az eset miatt büntetőeljárást indított az elnöki őrség vezetője és helyettese ellen, majd felszólította őket, hogy szombaton menjenek be kihallgatásra. A felfüggesztett dél-koreai elnök elleni elfogatóparancs január 6-ig marad érvényben. Az elnöki palotában történtekről Jun Szogjol jogi csapata azt mondta, hogy a hatóságoknak nem volt felhatalmazása a vizsgálatra.

A nyomozás Jun Szogjol ellen azért indult, mert december 3-án váratlanul hadiállapotot rendelt el, majd néhány órával később visszavonta azt. Az ügy az országban politikai válságot eredményezett, és Jun felelősségre vonásáról a parlament már december 14-én szavazott. A dél-koreai alkotmánybíróság jelenleg vizsgálja, hogy a döntés alkotmányos volt-e, és hogy Junt visszahelyezzék-e hivatalába, vagy végleg eltávolítsák.