Kormányzati leállás jöhet az Egyesült Államokban, miután a kongresszus sem a korábbi, kétpárti egyezmény részeként összerakott ideiglenes költségvetést, sem az ahelyett összetákolt republikánus javaslatot nem fogadta el – számolt be a BBC alapján a Hvg.hu. Az USA kormányzati szerveinek működését a szeptemberben elfogadott költségvetés december 20-ig biztosítja. A kongresszusi vezetők kedden, mindössze három nappal a téli szünet előtt hozták nyilvánosságra az 1547 oldalas tervezetet, amely március 14-ig biztosította volna az állami szervek működését. Ez a dokumentum a demokraták számára is tartalmazott gesztusokat, azonban az elmúlt hónapokban a Trump legbefolyásosabb tanácsadójává előlépő Elon Musk aktívan kampányolni kezdett a javaslat ellen.
Ezt követően a leendő elnök és alelnöke, JD Vance előálltak egy saját javaslattal a demokraták számára fontos elemek nélkül. Végül sem az eredeti, sem a Musk által „igazságosnak és egyszerűnek” nevezett Trump-féle javaslatot nem fogadta el a kongresszus. A kormányzati leállás fenyegetésére a két párt politikusai egymást kezdték hibáztatni, Mike Johnson republikánus házelnök csalódottságát fejezte ki, amiért a demokraták leszavazták a második javaslatot, míg a demokraták részérül Hakeem Jeffries a republikánusokat tette felelőssé, amiért megszegték a korábbi kétpárti egyezményt. A kongresszusnak péntekig megoldást kell találnia a helyzetre, ellenkező esetben a kormányzati szerveknek fel kell függesztenie minden nem létfontosságú tevékenységet, többek között több szociális programot is. A mostani patthelyzet miatt megkérdőjeleződhet Mike Johnson jövője is, hiszen a kongresszus a jövő év elején dönt az új házelnök személyéről.
A kormányzati leállások réme egyébként korábban is rendre előkerült az Egyesült Államokban, sőt, leállásra is volt példa. A mostani lehet az első kormányzati leállás Trump előző elnöksége óta, ami 34 napjával az amerikai történelem leghosszabbja volt 2018–2019 fordulóján. A megválasztott elnök azonban korábban jelezte, ezt egyáltalán nem bánja.