Mégsem tervez választásokat az ukrán vezetés
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az államfői beiktatásának egyéves évfordulója alkalmából tartott sajtótájékoztatón (Fotó: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko)

Nincsenek folyamatban a választási előkészületek, mivel minden párt egyetért abban, hogy a következő választást csak a hadiállapot feloldása után lehet megtartani – így reagált David Arakhamia, a Nép Szolgája parlamenti vezetője arra a felvetésre, amit korábban a The Economist írt meg, kijevi forrásokra hivatkozva. A brit lap értesülései szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nemrég megbeszélést tartott tanácsadóival, amelyen felkérte őket arra, hogy a harcok enyhülését követően kezdjék meg a választások megszervezését. Az Egyesült Államok reményei szerint április végéig sikerülhet tűzszünetet kötni, ami megnyithatja az utat a választások lebonyolítása előtt, ugyanakkor a szavazás konkrét időpontja csak május elején válhat biztossá – állították a lap forrásai. Hozzátették: május 5-én jár le a hadiállapot meghosszabbításáról szóló parlamenti döntés határideje, így május 8-án már véget érhet maga a hadiállapot is – ezzel pedig lehetővé válna a választások kiírása. A szakértők ugyan eltérően ítélték meg, mikorra várható a szavazás, de sokan úgy gondolják, Zelenszkij már nyáron szeretné megtartani azt.

A The Economist cikke után a Nép Szolgája frakcióvezetője azonnal közölte, hogy nem volt olyan találkozó, amelyen felmerült volna a választások megtartása, de előkészületek sem zajlanak annak érdekében, hogy a közeljövőben megtartsák. A politikus hangsúlyozta, hogy valamennyi párt egyetértett abban, hogy a választásokat csak hat hónappal a hadiállapot feloldása után kellene megtartani. Emellett Szerhij Dubovik, az ukrán Központi Választási Bizottság helyettes vezetője elmondta: a hatályos jogszabályok szerint a parlamenti választásokat a hadiállapot lejárta után 60 nappal, az elnökválasztást pedig 90 nappal azután kell megtartani. Ez az időszak azonban nem lesz elegendő a választásokra való felkészüléshez.

Hogy az ukrajnai választások kérdése ismét előkerült, abban nagy szerepe van annak, hogy az orosz propaganda előszeretettel terjeszti azt az információt, hogy Zelenszkij nem legitim vezetője az országnak. Ez a hamis állítás azon a feltevésen alapul, hogy Zelenszkij első hivatali ideje eredetileg 2024. május 20-án véget ért volna. Az ukrán jogszabályok azonban következetesen fogalmaznak, ezek szerint hadiállapot idején nem tarthatók választások. Érdekes módon a Kreml narratíváját később Donald Trump is felhozta, amikor Zelenszkijt választások nélküli diktátornak minősítette. Az amerikai elnök később arra a kérdésre, hogy továbbra is diktátornak tartja-e Zelenszkijt, úgy válaszolt: nem hiszi, hogy ilyet mondott volna.