
A Zöldek parlamenti frakciójának vezetése azt javasolja a képviselőcsoportnak, hogy három nap múlva szavazzanak nemmel a leendő kancellár, Friedrich Merz, illetve a CDU-CSU és a Szociáldemokraták alkotmánymódosítási javaslatára.
Merz két javaslatot tett az adósságfék lazítására. Az első egy olyan, 10 év leforgása alatt 500 milliárd eurót elköltő infrastruktúrafejlesztési alap létrehozása volna, amely évente a GDP 1 százalékára rúgó serkentő pénzinjekciót jelentene a német gazdaságnak infrastrukturális beruházások formájában. A másik javaslat:a GDP 1%-át meghaladó védelmi kiadások teljes egészében mentesülnének az adósságfék alól. Ez lehetővé tenné a német hadsereg gyors felfejlesztését, az az orosz-amerikai kettős fenyegetés árnyékában különösen fontos.
Mindezzel meg lehetne kerülni a Merkel-i örökség egyik súlyos elemét: az adósságféket. Ez annak alkotmányba foglalása volt 2009-ben, hogy a német költségvetés egészen minimális mértéket kivéve nem adósítható el. Ez ugyanakkor akadályozta a kellő infrastrukturális fejlesztéseket és a hadsereg megerősítését is.
Merz javaslatait leendő koalíciós partnere, a szociáldemokrata párt biztosan támogatja, az eddig koalíciós partner Zöldek pedig lebegtették ugyan az álláspontjukat, de nem mondtak eleve nemet. A terv az volt, hogy a javaslatot március 13-án terjesztik be, 18-án pedig már szavaz is róla a régi Bundestag.
A nemsokára felálló új Bundestagban a jelentősen megerősödött szélsőjobboldali AfD-nek és a hasonlóan rakétázó szélsőbaloldali Linkének ugyanis annyi szavazata lesz – és ők deklaráltan nem lesznek hajlandók alkotmánymódosításra –, hogy az alaptörvény módosítása reálisan csak a régi Bundestag alatt volt elképzelhető. (Az új parlamentben szocdem és zöld képviselőből is kevesebb lesz a mostaninál.) Erre tett próbálkozást a leendő CDU-s kancellár, Friedrich Merz. Most ugyanis az a helyzet, hogy a CDU-CSU, az SPD és a Zöldek szavazataival most még lehetséges lenne változtatni.
De a Zöld frakció vezetése erre nemet mondott most. Mivel a két módosítás elfogadása nyilvánvaló érdeke volt mind Németországnak, mind az EU-nak, Merz arra számíthatott, hogy a Zöldek minden ismert ellenérzésük mellett le fogják nyelni ezt a békát, ám nem tették.
„Felelősek vagyunk az országért, de nem akarjuk adósság formájában finanszírozni a CDU és az SPD választási ígéreteit” – magyarázta Franziska Brandtner, a zöld párt társelnöke.