Mi lesz, ha Trump tényleg kilép a WHO-ból?
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) etióp főigazgatója (Fotó: MTI/EPA/Keystone/Salvatore Di Nolfi)

Ha Donald Trump megválasztott elnök beváltja ígéretét, és valóban kilépteti az Egyesült Államokat azt Egészségügyi Világszervezetből, az főként pénzügyi téren lesz fájdalmas a WHO-nak, hiszen eddig Amerika állta a szervezet költségvetésének ötödét. Emiatt valószínűleg számos közegészségügyi projektet törölni (vagy csonkítani) kell, illetve talán magánbefektetői finanszírozást is be kell vonniuk. Arra nem lehet számítani, hogy a többi tagállam kipótolja majd az amerikai finanszírozás megszüntetésével kieső forrásokat, de ha így lenne is, az más országok befolyását növelné a szervezetben, írja a Guardian.

A WHO eddig nem volt hajlandó kommentálni Trumpnak a kilépésre vonatkozó ígéretét (fenyegetését). A szervezet szóvivője egy minapi sajtótájékoztatón csak annyit válaszolt az erre vonatkozó kérdésre, hogy egy kormányváltás folyamata zajlik, és így időt kell hagyni arra, hogy az új kormány felálljon, és kialakítsa a végleges álláspontját. Ez esetlegesen azt jelentheti, hogy a WHO még bízik benne, hogy az utolsó pillanatban Trump meggondolja magát, bár az elemzők többsége biztosra veszi a kilépést.

A WHO mindenesetre próbál felkészülni a kieső forrásokra, hiszen befektetőket keresnek, és azt ígérik, hogy a gyűjtött forrásokból 40 millió emberéletet fognak megmenteni a következő három évben. Svájcban már 2020-ban létrehozták a WHO Alapítványt – hasonló pénzgyűjtési céllal –, abban a hónapban, amikor az akkori elnök, Trump először fenyegetőzött a kilépéssel. A sajtóértesülések szerint a WHO-t sok világcég, például a Nestlé, a Meta vagy a Maybelline is támogatja, de nem minden szponzorról lehet tudni, mert a szervezet anonimitást biztosít a támogatóknak, ha ezt igénylik. Sok kritikus szerint e gyakorlat enyhén szólva sem segíti az átláthatóságot, hiszen egy titkos donorral kapcsolatban felmerülő összeférhetetlenség ugyanúgy titkos marad.

Amerika esetleges kilépésével a WHO gyakorlatilag az alapítóját veszíti el, hiszen az amerikai kongresszus határozata révén jött létre a szervezet az ENSZ egyik ágaként 1948-ban, és jelenleg a források 22 százalékát biztosítja. Az Egyesült Államok e kitüntetett státusza teszi lehetővé számára, hogy kilépjen a WHO-ból, de az ENSZ tagja maradjon. A többi ENSZ-tagállam nem válogathat a világszervezet tagszervezetei között. Az Egyesült Államok 2023-ban összesen 1,2 milliárd dollárt adott a WHO-nak, ami elhanyagolható a több mint 6 billió dolláros költségvetéshez képest.

Trump azért akar kilépni a WHO-ból, mert azzal vádolta meg őket, hogy falaztak a kínaiaknak, és segítették, hogy ők eltitkolják a covid „valós”eredetét, vagyis hogy egy kínai laborból szökött ki a vírus. Bár sokan terjesztik ezt az összeesküvés-elméletet, eddig semmiféle bizonyíték nem támasztja alá, és a vírus genomja teljesen természetesnek tűnik. A republikánusok azzal vádolják a WHO-t, hogy korlátozni akarja az Egyesült Államok szuverenitását, amikor olyan vakcinaegyezményt szorgalmaz, amely az oltások igazságos elosztását tenné kötelezővé a világon.