Moszkva békét akar, de ennek feltételei vannak – állítja a londoni orosz nagykövet
HIMARS rakétákat szállítanak amerikai katonák július 25-én Észak-Karolinában (Fotó: Reuters/Andrew Craft)

Oroszország londoni nagykövete szerint Moszkva békét szeretne Ukrajnában, de ennek több feltétele van. Andrej Kelin a BBC brit közszolgálati televízió vasárnapi politikai magazinműsorában kijelentette: az orosz kormány legfontosabb elvárásai közé tartozik, hogy Ukrajna ne fenyegesse Oroszországot, valamint az, hogy az Ukrajnában élő oroszok olyan bánásmódban részesüljenek, mint bármely más nemzetiség a világon, például „ahogy a francia emberek élhetnek Belgiumban”.

Az MTI által is idézett orosz nagykövet szerint Ukrajna az elmúlt években „a szélsőséges nacionalizmus legrondább formáját” alkalmazta: megtiltotta az orosz nyelv használatát és az orosz nyelvű oktatást, az oroszokat kiszorították a társadalmi életből. Andrej Kelin egyúttal „nagy, idealista tévedésnek” nevezte, hogy Ukrajna felülkerekedhet a konfliktusban. – Oroszország tizenhatszor nagyobb Ukrajnánál, hatalmas erőforrásai vannak, „és még csak hozzá sem kezdtünk a komolyabb cselekvéshez” – fogalmazott a londoni orosz nagykövet.

A NATO már 15 éve elkötelezte magát Ukrajna felvétele mellett
Arató László

A NATO már 15 éve elkötelezte magát Ukrajna felvétele mellett

NATO-dokumentumok igazolják, hogy már 15 éve egységesek a tagállamok Ukrajna NATO-tagságát illetően. Ezt az elkötelezettségüket legutóbb pár hete, április elején erősítették meg.

Arra a kérdésre, hogy meddig tarthat az ukrajnai háború, Kelin úgy válaszolt: ez a NATO-országok, különösen Nagy-Britannia „eszkalációs erőfeszítéseitől” függ. Az orosz diplomata hozzátette: ez az eszkaláció előbb-utóbb „új dimenziót ölthet, amelyre nincs szükségünk, és nem is akarjuk”. Kelin szerint az eszkaláció „új dimenziójának” formái közé tartozik például, hogy Nagy-Britannia nagy hatótávolságú rakétákat szállít Ukrajnának, és az, hogy az ukrán hadsereg harckocsikat, repülőgépeket kap.

A brit kormány május első felében jelentette be, hogy Storm Shadow típusú nagy hatótávolságú rakétákkal látja el az ukrán fegyveres erőket. A gyártó által szolgáltatott adatok szerint e fegyvertípus hatótávolsága 250 kilométer. Ben Wallace brit védelmi miniszter a rakéták szállítását bejelentő alsóházi tájékoztatásában elmondta: a Storm Shadow rakétatípus kizárólag hagyományos töltetek szállítására alkalmas, nagy hatótávolságú precíziós eszköz, amely kiegészíti az Ukrajnának már korábban átadott hasonló fegyverek, köztük a HIMARS és a Harpoon rakéták nyújtotta védelmi képességeket.

Az Egyesült Államok engedélyezi, hogy F-16-osokat kapjon Ukrajna
Magyar Hang

Az Egyesült Államok engedélyezi, hogy F-16-osokat kapjon Ukrajna

A G7-es csúcson jelentették be. Az amerikaiak ukrán pilótákat is ki fognak képezni a repülőgépek használatára.

Oroszország londoni nagykövete a vasárnapi BBC-műsorban – az ukrajnai repülőgép-szállításokról szóló nyugati tárgyalásokra utalva – kijelentette: Oroszország nem fél a repülőgépektől, az orosz fegyveres erők eddig 430 ukrán harci repülőgépet lőttek le, és ha Ukrajna további gépeket kap, „ez a szám csak növekedni fog”.

Andrej Kelin kijelentette: „már holnap” békét lehetne teremteni, ha az ukrán fél kész lenne a tárgyalásokra, és ha a Nyugat leállítja az ukrajnai fegyverszállításokat, „ez az egész már holnapután véget érhet”.

A jelenlegi ukrajnai állapotok volt a múlt heti Reptér című külpolitikai műsorunk témája is, ahol a Kijevet és több ukrán helyszínt megjárt Lukács Csaba hírigazgatónkkal beszélgettünk, amit alább meg is tudnak nézni: