
„Hatalmas pénzügyi deficitünk van Kínával, az Európai Unióval és sok mással szemben. Ezt a problémát csak vámokkal lehet orvosolni, amelyek most dollármilliárdok tízmilliárdjait hozzák be az USA-ba. Ezek már érvényben vannak, és gyönyörű látványt nyújtanak” – írta Donald Trump a múlt szerdán bejelentett vámokról a Truth Social nevű közösségi oldalon, hozzátéve, hogy „egy nap” az emberek rá fognak jönni, hogy a vámok az USA számára „nagyon szép dolgok”.
A bejegyzés megjelenése után az amerikai elnök a különgépén válaszolt újságírók kérdéseire. Trump a vámokról szólva a BBC szerint azt mondta, hogy „néha gyógyszert kell szedni ahhoz, hogy valamit helyrehozzunk”. Arról is beszélt, hogy a munkahelyek és a beruházások visszatérnek az Egyesült Államokba, és a világ hamarosan felhagy azzal, hogy rosszul bánjon Amerikával. „Újra gazdag nemzet leszünk, olyan gazdagok, mint még soha” – tette hozzá Trump.
A sajtótájékoztatón kitért Kínára, és azt mondta, hogy az Egyesült Államoknak meg kell oldania a kereskedelmi deficitet az országgal szemben. „Amíg nem oldjuk meg ezt a problémát, addig nem fogok alkut kötni” – fogalmazott. Trump szerint beszélt „sok európaival és ázsiaival”, akik „alig várják, hogy alkut köthessenek”. „Hogy mi fog történni a piacokkal, azt nem tudom megmondani” – mondta. „De az országunk sokkal erősebb” – fűzte hozzá.
Trump szavai magyar idő szerint hétfőre virradó hajnalban hangzottak el, az ázsiai tőzsdék hatalmas mínuszokban nyitottak reggel.
A japán Nikkei 225 6,3 százalékos, a hongkongi Hang Seng 9,8 százalékos, a kínai Shanghai Composite 6,6 százalékos, az ausztrál ASX 200 4,5 százalékos, a dél-koreai Kospi 4,4 százalékos, a tajvai Taiex 9,6 százalékos, a szingapúri STI pedig 7,1 százalékos mínuszban nyitott.
Peter Navarro, Trump kereskedelempolitikai főtanácsadója a Fox Newsnak adott interjújában a vámok bejelentése nyomán kialakult tőzsdei mélyrepüléssel kapcsolatban nyugalomra intette a részvénytulajdonosokat, valamint gyors, és soha nem látott árfolyam-emelkedést prognosztizált, amelynek az Egyesült Államokon belül termelő vállalatok lesznek a motorjai.
Kifejtette, hogy a Donald Trump által április 2-án bejelentett, új vámokra épülő kereskedelmi modell annak a helyzetnek vet véget, hogy az Egyesült Államokat kereskedelmi partnerei kihasználják. „A nemzetközi kereskedelmi rendszer intézményesen úgy van kialakítva, hogy minket becsapjon. Rendszerszintű, hogy ránk magasabb vámok érvényesek, ugyanakkor sokkal lényegesebbek a nem vám jellegű csalások” – fogalmazott Navarro.
Mint mondta, tavaly az Egyesült Államok külkereskedelmi deficitje 1200 milliárd dollár volt, ami részben a vámoknak, de jórészt a nem vámjellegű előírásoknak tudhat be, amelyek kívül tartják más országok piacairól az amerikai termékeket. A hivatalos amerikai kormányzati adatok szerint 2024-ben a kereskedelmi hiány Kínával szemben 295, az Európai Unióval 235, Vietnámmal 123, Tajvannal 73, Japánnal 68, Dél-Koreával 66, Indiával és Thaifölddel pedig egyenként 45 milliárd dollár volt.