A Zheshang Bank, amely egyike az Evergrande legnagyobb hitelezőinek, egy, a sanghaji értéktőzsde által üzemeltetett weboldalon feltett kérdésre válaszolva közzétette, hogy az ingatlanfejlesztő 3,8 milliárd jüannal (588 millió dollár) tartozik neki. A pénzintézet azt is közölte, elegendő biztosíték áll a rendelkezésére, így képes a felmerülő kockázat kezelésére, amely nem gyakorolna jelentős hatást a bankra – írja az MTI.
A kelet-kínai Csiangszu tartományban működő Changshu Rural Commercial Bank (Csangsu Vidéki Kereskedelmi Bank) 3,9 millió jüanos (600 ezer dollár) tartozásról számolt be. A Sanghai Pudong Development Bank (Sanghaj Putung Fejlesztési Bank) nem tett közzé pontos összeget, de közölte, hogy kisebb, különálló projektekhez kapcsolódó hiteleket kölcsönzött az Evergrande-nek. A pénzintézet továbbá arról is beszámolt, hogy egyeztetéseket folytat a vállalatcsoporttal.
A 305 milliárd dolláros hiteltartozást felhalmozott Evergrande csütörtökön elmulasztotta egyik dollárkötvénye kamatainak kifizetését, ezzel közelebb került egy esetleges törlesztési csődhöz. Aggodalmak szerint a Kína második legnagyobb ingatlanfejlesztőjének számító vállalat törlesztési csődje fennakadásokat okozhat a kínai gazdaságban, vagy akár a pénzügyi világpiacokon is.
A cégcsoport hónapokkal ezelőtt került nehéz helyzetbe annak nyomán, hogy a kínai kormányzat 2017 óta egyre szigorította az ingatlanszektor szabályozását az adósságállomány és a spekuláció növekedésének megfékezésére.
Egyes gazdasági szakértők szerint Peking közbeavatkozhatna a hitelpiaci összeomlás elkerülése érdekében, ám elképzelhető, hogy másra helyezi a hangsúlyt.
Az Evergrande 2,3 ezer milliárd jüanos (350 milliárd dollár) vagyonával a kínai magánszektor egyik legnagyobb cégcsoportja, amely mintegy 280 városban működtet csaknem 1300 projektet, és több mint 200 ezer alkalmazottat foglalkoztat.