
Habár Donald Tusk kormányának eddig is rengeteg fejfájást okozott az eddigi lengyel államfő, Andrzej Duda az elnöki vétó intézményével, az elkövetkező hónapokban még nehezebb dolga lesz a centrista miniszterelnöknek. A Jog és Igazságosság (PiS) jelöltje, Karol Nawrocki ugyanis gyökeresen másként képzeli el Lengyelország jövőjét, ami rengeteg konfliktushoz vezethet. Ám ennél is nagyobb gondot jelenthet Tusk számára, hogy Rafał Trzaskowski veresége után felerősödhetnek az ellentétek a kormánykoalíción belül. A lengyel kormány ugyanis három nagy erőből (de ennél is több pártból) áll, s ezeknek a viszonya korántsem volt felhőtlen az elmúlt másfél évben. Ezért Tusk már a választások előtt bedobta, hogy az elnökválasztás után újratárgyalná a koalíciós szerződést. Most viszont Tusk pártja, a Polgári Platform jóval rosszabb alkupozícióval vághat neki a tárgyalásoknak, amelyek változást hoznának a kormányban is. Mindeközben a koalíciós partnerek zsarolási potenciálja jelentősen megnőtt, ami nem sok jót ígér Tusknak.
Ám legalább ilyen fontos, hogy Nawrocki győzelme elősegítheti a jobboldal visszatérését a hatalomba. A populista jelölt győzelme egyébként nem más, mint Jarosław Kaczyński PiS-elnök fegyverténye lehet, aki ezúttal egy kevésbé ismert, tapasztalatlan politikust jelölt az elnökválasztáson, s a lengyel választók körében előnynek bizonyulhatott, hogy Kaczyńskiék nem egy elhasználódott politikust indítottak. És bár a választási kampány tele volt olyan botrányokkal, amelyek Nawrockihoz kapcsolódtak, ezek a hírek valószínűleg inkább a populista politikus ismertségét növelték.
Így most Tusknak szembe kell néznie a PiS megerősödésével is egy olyan időszakban, amikor a lengyel társadalom rendkívül megosztottá vált. Mint most kiderült, ez a két szavazói csoport gyakorlatilag ugyanakkora, de teljesen eltérő elképzelésekkel rendelkezik az ország jövőjéről. Pedig Lengyelország az elmúlt másfél évben jó úton haladt afelé, hogy a területéhez és gazdasági erejéhez mérten befolyásos országgá váljon az Európai Unióban. Tusk Európa-párti koalíciója például véget vetett a PiS és Brüsszel, valamint a legfontosabb uniós országok közötti konfliktusnak – olyannyira, hogy Lengyelországot sokan ma már az európai integrációs törekvések motorjának tartják. Most viszont Lengyelországot politikai destabilizáció fenyegeti, amivel Tusk és kormánya mozgástere jelentősen csökkenhet.
És így jutunk el a a lengyel elnökválasztás külpolitikai vonatkozásaihoz, amelyek közül fontos előzmény, hogy Nawrockit mellszélességgel támogatta Washington a kampány során. Csak egy példa erre, hogy a választások második fordulója előtt Kristi Noem, az Egyesült Államok belbiztonsági minisztere Rzeszówban kijelentette, hogy Nawrockinak kell lennie Lengyelország következő elnökének. A populista jelölt támogatásával Donald Trump terve minden bizonnyal az lehetett, hogy vele jóval könnyebb lesz gyengíteni Európa egységét, mint Trzakowskival, aki mélyen elkötelezett az unió iránt. A PiS jelöltje ugyanis a kampánya során végig Európa-ellenes kampányt folytatott, és elutasította az uniós országok közös projektjeit, mondván, hogy ezek a belügyekbe való beavatkozásnak tekinthetők. Emellett Nawrocki jelezte, hogy Ukrajna további megsegítését a hálájától teszi függővé, ami nem ígér sok jót Ukrajnának. A mostani választásoknak különös fejleménye volt Nawrocki németellenessége is, ami még számos problémát okozhat a német-lengyel kapcsolatokban. A politikus például ígéretet tett arra, hogy háborús jóvátételt fog kérni Németországtól, aminek a kifizetése Berlin érdeke is lenne, hiszen erkölcsi igényt formál az Európai Unió vezető szerepére. Noha Nawrocki elképzelésének sikere erősen kétséges, arra minden bizonnyal elegendő lesz, hogy problémákat okozzon a német-lengyel kapcsolatokban.
Végül pedig a populista politikus győzelmével lendületet kaphatnak Európában azok a jobboldali és szélsőjobboldali pártok is, amelyek Trump győzelmével egyáltalán nem azt kapták, mint amire előzetesen számítottak. Ezek közé tartozik a Fidesz is, amely most Nawrocki győzelmét a sajátjaként ünnepli. Pedig a politikus győzelme aligha fog mostanában javítani a lengyel-magyar kapcsolatokon.