Nemzetközi biztonsági erő létrehozásáról tárgyalnak Párizsban
Orosz rakéta becsapódása nyomán megrongálódott épületek a kelet-ukrajnai Dobropilliában 2025. március 9-én. Az ukrán belügyminisztérium közlése szerint legalább 11 ember meghalt és és legkevesebb 50-en megsérültek a március 7-i támadásban. (MTI/EPA/Maria Senovilla)

Több mint harminc ország katonai tisztségviselői vesznek részt azon a párizsi tárgyalássorozaton, amelyet egy nemzetközi biztonsági erő létrehozása érdekében tartanak – írja az AP.

Franciaország és Nagy-Britannia vezeti a biztonsági erő felállítására irányuló erőfeszítéseket, és egy olyan koalíciót igyekeznek létrehozni, amely megakadályozza Oroszországot Ukrajna újbóli megtámadásában egy majdani tűzszünet után. Az összes NATO-tagország részt vesz a tárgyalásokon, kivéve az USA-t. Ázsiai és csendes-óceáni térségbeli nemzetek is csatlakoznak az egyeztetéshez. Ukrajnát egy katonai tisztviselő fogja képviselni, aki egyben tagja az ország biztonsági- és védelmi tanácsának is.

A keddi tárgyalások első részében a francia-brit tervezetet mutatják be a résztvevő országok katonai tisztviselőinek. A nap másik része pedig „pontosabb és konkrétabb” megbeszélésekről szól majd, ahol azt mérik fel, a különböző országok hadseregei mivel tudnának hozzájárulni a békefenntartó erőhöz. A francia katonai tisztviselő, aki névtelenséget kérve nyilatkozott az Associated Pressnek, hangsúlyozta, hogy a mostani egyeztetések kulcsfontosságúak lehetnek az ukrajnai helyzet hosszú távú stabilizálása szempontjából.

A koalíció által nyújtott, tűzszünet utáni támogatás nehézfegyvereket és egyéb felszereléseket is magában foglalna, amelyeket napokon vagy akár órákon belül is Ukrajna rendelkezésére tudnának bocsátani egy esetleges orosz támadás elleni védekezéshez. A tárgyalásokon részt vesznek Írország és Ciprus vezérkari főnökei, és Ausztria képviselője is. Ausztrália, Új-Zéland, Japán és Dél-Korea távolról csatlakoznak be.