Nincs menekvés az ukrán drónok elől
Képünk csak illusztráció! Az ukrán Nemzeti Gárda 12. különleges mûveleti egysége, az Azovi Dandár katonája egy Furia típusú feldrítő drónt készül bevetni a frontvonal közelében, a kelet-ukrajnai Donyecki területen fekvő Toreck város térségében 2024. december 14-én, az Ukrajna ellen vívott orosz háború harmadik évében. (MTI/EPA/Maria Senovilla)

Többé-kevésbé csendes napunk lesz – mondja Olekszandr „Szkid” ukrán parancsnok és navigátor, miközben kinyitja laptopját egy árokban, amit a kelet-ukrajnai Kupjanszk mellett ástak a város védői. – De mivel köd van, ez azt jelenti, hogy az oroszok gyalogosai át tudnak majd csúszni, mert nincs most erős megfigyelés a mi oldalunkon – teszi hozzá a 26 éves ukrán katona, aki a hadsereg 92. rohamdandárjának „Achilles” nevű drónos csapásmérő zászlóaljához tartozik. Ez az egyik leghatékonyabb drónos egység az országban, amely még 2022 májusában alakult, majd a harctéri sikerek nyomán rendszerszintű megközelítéssel, az újoncok kiképzésétől egészen a harctéri munka szervezéséig, mindent megold. A Kyiv Independent helyszíni riportja szerint az oroszok helyzetét most megkönnyíti, hogy bár a folyamatos havazás után az ég egyre jobban kitisztul, a talaj közelében még mindig sűrű köd van, ami megkönnyíti az ellenséges katonáknak a betörést.

Az Achilles drónos csapata kevesebb, mint két kilométerre rendezkedett be az orosz állásoktól, most viszont egy hatfős orosz csapatot fedeznek fel egy felderítés során. Jaroszlav „Sztrilok”, az Achilles katonája azonnal elindul, hogy felkészüljön a támadók elleni harcra, amihez ezúttal egy hét hüvelykes drónt választ, amelynek aljára robbanóanyagot rögzít. A harci drón irányítását ezúttal Vlagyiszlav „Skuba” látja el, aki felveszi a szemüveget, amellyel a drón nézőpontjából láthatja a terepet. Eközben Szkid az orosz katonák helyzetét pontosítja, amit hőkamerával látnak. Majd fel is szállnak a drónok, amelyek alig négy percre vannak a célpontjuktól.

Amint elérik a fasort, ahol az orosz katonák rejtőzködnek, az ellenség meg is hallja a drónokat, hiszen ezek az eszközök jóval hangosabbak, mint a felderítő drónok. A fák ágai tovább nehezítik a drónvezérlők dolgát, azonban az irányítónak gyorsan kell cselekednie, mert a célba vett személyek ilyenkor könnyen leszedhetik az eszközt a levegőből egy jól irányzott puskalövéssel. Mikor átjut a drón a bozótoson, a videóadás megszűnik – a felderítő drón azonban nem lát robbanást. Ezért azonnal útnak indítanak egy újabb támadó drónt. A faágak között aztán ismét folytatódik az ellenség utáni hajsza, ami ezúttal sikerrel zárul: a robbanás után az orosz katona mozdulatlanul, arccal lefelé fekszik a fák között. A hat katonából kettővel végeztek, négynek viszont sikerült szétszóródni és fedezékbe menekülni. A csapatnak csak most van ideje meginni a reggeli kávéját.

Rövidesen aztán két BMP gyalogsági harcjárműre és egy MT-LB lánctalpas, páncélozott harcjárműre lesznek figyelmesek a lövészárokban, amire szintén ilyen kamikaze-drónnal mérnének csapást az ukránok. Hogy miért ezt a megoldást választják? Azért, mert ezeknek az ára nagyjából 300 és 500 dollár között van, szemben például egy nyugati gyártású, 155 mm-es tüzérségi lőszerrel, ami tízszer ennyibe kerül. A most célba vett MT-LB azonban egyáltalán nem könnyű zsákmány: az oroszok most már „tyúkketreccel”, láncokkal és fémlemezekkel látják el ezeket az eszközeiket, egyfajta rögtönzött védelemként a drónok ellen. Miközben az Achilles katonái dolgoznak az ellenséges gépesített támadás visszaverésén, a távolból füstfelhő emelkedik fel, ami arra utal, hogy nem csak itt pusztítják az ellenséget drónokkal. Ezek az egységek most már egymással is versengenek azért, hogy a megsemmisített páncélozott harcjárművet lefilmezzék. „Skubának” ezúttal is a második támadása vezet sikerre: ahogy a drónnal megtalálja a jármű gyenge pontját, nekivezeti az eszközt, amely máris lángokban áll. – Szeretem, ahogy ég – viccelődik a katona, aki így igazi mestere lett az orosz rohamok visszaverésének.

Elkísértük a sárkányellátókat Kárpátaljára
Majláth Ronald

Elkísértük a sárkányellátókat Kárpátaljára

Óriási tisztelet övezi Ukrajnában azt a magyar kezdeményezést, amelynek révén hazai támogatók segítik a fronton harcoló katonákat drónokkal és más eszközökkel.

Az Achilleshez hasonló drónos egységek sikereit persze már korán felismerte az ukrán vezetés, így 2023 végén Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ígéretet tett, hogy a következő évben 1 millió drónt fognak gyártani. Ukrajna azonban jócskán túlteljesítette a tervet, így Rusztem Umerov védelmi miniszter tavaly decemberben kijelentette, hogy több mint 1,5 millió FPV-t gyártottak le az évben. Fontos azonban megjegyezni, hogy az ukrán hadsereg ilyen támadó drónokkal van leginkább ellátva, a felderítő drónokból időnként óriási a hiány. Hazánkban a Kárpátaljai Sárkányellátó foglalkozik az ilyen drónokra való gyűjtéssel. A kezdeményezésnek köszönhetően már rengeteg emberéletet sikerült megmenteni, többek között magyarokét is, akik a Kárpátaljai Sárkányok és más alakulatokban harcolnak. Mint korábbi riportunkban bemutattuk, a most már alapítványként működő szervezet kizárólag olyan drónokra gyűjt, amelyek felderítést végeznek, így a pacifista magyarok is jó szívvel támogathatják a kezdeményezést.

A drónok azonban sajnos nem helyettesítik az ukrán hadseregben egyre inkább megmutatkozó hiányt élőerőből. Viszont akik önkéntesként lépnek be a hadseregbe, azok előszeretettel választanak maguknak valamilyen drónos egységet, amelyekkel az ukránoknak jóval nagyobb esélyük van arra, hogy teljes orosz rohamalakulatokat verjenek vissza. Gyalogosokra azonban még így is óriási szükség van a front közelében, hiszen megfigyelők mindig kellenek, akik szemmel tartják az ellenség vonalait.