A jelek szerint a kábítószercsempészek újrarajzolják a nyugat-európai útvonalakat, mert a belgiumi Antwerpen kikötőjében a hatóságok sokkal hatékonyabban leplezik le a szállítmányokat. A latin-amerikai kábítószer új belépési pontja Oslo, ahol a vámosok egyetlen nagy teljesítményű szkennerrel rendelkeznek.
Éveken keresztül Antwerpen volt a kokain első számú európai belépési pontja. 2023-ban a belga vámhatóság összesen 116 tonna latin-amerikai kábítószert foglalt le a kikötőben, ami új rekordot jelentett. Ha hozzáadjuk a közelben lévő zeebrugge-i kikötőt is, akkor ez a szám 121 tonna, amelynek utcai értéke több mint 9 milliárd euró. Belgiumon átmegy az összes Európában forgalomban lévő kokain körülbelül 40 százaléka, de a becslések szerint a lefoglalások valószínűleg csak a forgalomban lévő kábítószer teljes mennyiségének 10–20 százalékát teszik ki. Mindez akkora mennyiséget jelent, hogy még a megsemmisítésük is gondot okoz, mert a szemétégetők munkamenetenként csak 1000–1500 kg-ot tudnak feldolgozni. És még egy adalék: a kábítószerre épülő szervezett bűnözés olyan jó megélhetést biztosított, hogy amikor szerte Belgiumból dzsihadisták utaztak harcolni Szíriába, az antwerpeni szélsőséges iszlamisták inkább a városban maradtak, mert a kábítószer-bűnözés jobban fizetett, mint az Iszlám Állam.
Hosszú évek küzdelme után azonban július elején a belga hatóságok bejelentették, hogy a kikötőben a felére csökkent a kokainlefoglalások száma, mivel a bűnbandák útvonalat váltottak, hogy elkerüljék az egyre hatékonyabb felderítést. Az új célpont pedig a norvég főváros, Oslo. A norvég főváros polgármestere, Anne Lindboe szerint akár 570 millió font (mintegy 676 millió euró) értékű is lehet az a kábítószer-mennyiség, amelyet Norvégia legnagyobb kikötőjén keresztül csempésztek be Európába. A kikötő hetente 50–70 hajót és 243 ezer konténert fogad. „Úgy tűnik, hogy az oslói a kemény bűnözői bandák kedvelt kikötőjévé válik Európában” – mondta Lindboe az NRK műsorszolgáltatónak. Oslóban sokan attól tartanak, hogy biztonsági rendszerük nem elég szigorú. A norvég vámunió azt állítja, hogy csak egy mobil szkennerrel rendelkeznek a fővárosban, amit egy másik kikötővel megosztva használnak. Ha ez nem áll rendelkezésre, a vámosoknak kézi szkennerekkel kell ellenőrizniük a konténereket, amelyek szerintük nem olyan hatékonyak, különösen úgy, hogy napi több száz átvizsgálandó konténerről van szó. Karin Tandero Schaug szakszervezeti vezető is cselekvésre szólított fel, úgy fogalmazott, hogy a kokain és a szervezett bűnözés helyzete „kritikus”, és elengedhetetlen a norvég vámhatóságok megerősítése.
A fiatal felnőttek körében egyébként Norvégiában regisztrálták a harmadik legmagasabb arányú kokainfogyasztást Európában. Tavaly a norvég vámhivatal 1847 kábítószer-lefoglalást hajtott végre – ez több, mint az előző 10 évben összesen. A szállítmányok között rekordmennyiségű kokaint találtak. A kábítószer-ellenes küzdelmet uniós szinten is megerősítették, az ezzel a területtel foglalkozó ügynökség létszámát és költségvetését megnövelték, hatáskörét kibővítették, az új hivatal néhány hete kezdte meg a munkát.
Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2024/31. számában jelent meg augusztus 2-án.