Jonas Gahr Store norvég miniszterelnök bejelentette, hogy az országa május 28-ától, azaz jövő keddtől elismeri a független palesztin államot. Szerinte a Gázában zajló háború teljesen világossá tette, hogy a béke és a stabilitás elérésének előfeltétele a palesztin kérdés megoldása, és úgy véli, hogy a kétállami megoldás Izrael számára is kedvező. Hozzátette, ezzel a lépéssel azt üzenik más országoknak, hogy kövessék Norvégiát.
Norvégiával szinte egy időben Spanyolország is döntött, ők is május 28-át adták meg hivatalos dátumnak, illetve Simon Harris ír miniszterelnök is szerdán reggel jelentette be, hogy el fogják ismerni a palesztin államot. Szerinte „a tartós béke csak egy szabad nép szabad akarata alapján biztosítható”. Hozzátette, elképzelhetetlen és elfogadhatatlan az humanitárius katasztrófa, ami Gázában zajlik. Micheál Martin ír külügyminiszter közben pedig megerősítette, ők is május 28-ához tartják magukat. A bejelentéssekkel egy időben Izrael vissza is hívta Írországba és Norvégiába küldött követeiket, így kívánják jelezni, hogy „nem hátrálnak meg azokkal szemben, akik aláássák szuverenitását és veszélyeztetik biztonságát”. Israel Katz külügyminiszter hozzátette, ha Spanyolország is bejelenti, hogy elismerik a palesztin államot, hasonló lépésekre számíthatnak. „A mai döntés azt üzeni palesztinoknak és a világnak, hogy a terrorizmus kifizetődő” – tette hozzá.
A világ nagy része már elismeri Palesztinát államként, május elején az ENSZ Közgyűlés 193 tagjából 143-an például megszavazták Palesztina csatlakozását, és ez csak független államok számára lehetséges. Ami az arab országokat illeti, többen azon az állásponton vannak, hogy a háború után segítenének Gáza újjáépítésében, illetve a rendfenntartásban, de csak amennyiben a nyugati országok elismerik Palesztinát.