Őrületes tempóban törnek előre a szíriai lázadók
Aleppo már régóta a kormányerők kezén volt, most változott a helyzet – korábbi képünkön szíriai kormányerők vonulnak az Aleppót Gazianteppel összekötő autópályán (Fotó: MTI/EPA/Abdo Hajj Ahmad)

Elfoglalták a kulcsfontosságú Hama vártosát a szíriai lázadók, jelentős győzelmet hozva az észak-szíriai előretörésben, újabb csapást mérve Bassár al-Aszad elnökre, valamit orosz és iráni szövetségeseire – írja a Reuters. A hírügynökség szerint a város elfoglalását mostanra a szíriai kormányhadsereg is elismerte azt állítva: átcsoportosítja az egységeit a városon kívülre, hogy óvja a civilek életét és megelőzze a városi harcokat. Mindeközben a lázadók úgy nyilatkoztak, arra készülnek, hogy délre, Homsz felé törjenek tovább. Ezért a lázadók már most felszólították Homsz lakóit, hogy keljenek fel a forradalomban. De miért is annyira fontos fejlemény Hama elfoglalása?

Hama az Aleppó-Damaszkusz útnak nagyjából az egyharmadánál fekszik, ami a háború szempontjából eddig is nagyon fontosnak számított. Ez volt a fő bázisa a kormányerőknek az északi városokért folyó küzdelemben, de itt van az a repülőtér is, ahonnan a szír katonai gépek felszálltak, hogy csapást mérjenek a lázadók vagy az Iszlám Állam állásaira. Hogy minderre képesek voltak az Aszad-párti erők, abban kulcsszerepe volt annak, hogy 2011-ben ostrom alá vették a várost, hogy elfojtsák a kibontakozó felkelést. Az összecsapások következményeként több mint 200-an haltak meg, ami egyértelmű figyelmeztetés volt a város lakóinak, hogy Aszad nem tűri itt az ellenállást. A kemény rendcsinálást a világ számos országa elítélte, azonban a háború további menete szempontjából Aszadnak mégis megérte megtartani a várost. Ha ugyanis Hama elesett volna, akkor garantáltan kudarcot vallott volna minden kísérlet Aleppó felszabadítására, amit addigra már az iszlamisták ellenőriztek.

Éppen ezért Hama elvesztése most nagyon fájdalmas esemény Aszadék számára, hiszen innentől jóval nehezebb lesz visszaszerezni Aleppót, amit szinte puskalövés nélkül foglalt el a múlt hét végén a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) szunnita iszlamista fegyveres csoport, vagyis az al-Kaida egykori szíriai leányvállalata. A mai naptól óriási veszélybe került Muhrada és Szalamija városa, előbbi a keresztény, utóbbi az iszmáilita kisebbség fontos városa. Ezek a kisebbségek a háború során mindvégig Aszadot támogatták abban a félelmükben, hogy a szektariánussá váló lázadók célkeresztjébe kerülhetnek (ez több alkalommal meg is történt). De ennél is nagyobb megrázkódtatást jelentene Aszad számára, ha a lázadók célba vennék Homszot, ami az alaviták egyik fontos városa. Ehhez a felekezethez tartozik Aszad és a hatvanas évek óta regnáló Arab Szocialista Baath Párt felső vezetése. Ez az a vallási közösség, amely a legnagyobb vérveszteséget szenvedte el a szíriai háborúban. Homsz még Hamánál is fontosabb város a szíriai hadseregnek, hiszen a település kulcsfontosságú ahhoz, hogy Damaszkusz biztosítva legyen. Arról nem is beszélve, hogy ha Homsz elesne, Latakia tartományt elvágnák a belső területektől. Latakia pedig nemcsak arról nevezetes, hogy itt él az alavita kisebbség többsége, hanem arról is, hogy itt vannak az orosz katonai bázisok. Homsz elvesztése így alapvetően írná át a háború menetét.

Hogy milyen tempóban haladnak innentől előre a lázadók, az természetesen több tényezőtől függ – mindenek előtt a kormányerők átcsoportosításától. Homsz védelmének megszervezése most azért nehéz feladat, mert a lázadók Hama városától keletre is támadást indítottak. Vagyis mostanra egy egészen széles frontvonalat sikerült nyitniuk Hama tartományban. Legalább ilyen fontos, hogy az oroszok és az irániak mennyire lesznek képesek segíteni a szír kormányerők védelmi harcait. Ami az eddigieket illeti, a hírek szerint ez a segítség a legkevésbé sem látszik még a fronton, sőt arra lehet számítani, hogy az oroszok inkább a légi erejükkel szállnának be a harcokba. Noha az iráni külügyminiszter, Abbász Aragcsi most Damaszkuszba utazott, hogy biztosítsa Aszadot a támogatásáról, ez a segítség korántsem biztos, hogy időben rendelkezésre áll majd az elkövetkező napokban (a kormányerőknek éppen az emberhiány a legnagyobb problémájuk). És akkor arról még nem is volt szó, hogy egyelőre nyitott kérdés, miként fognak reagálni a nagyhatalmak a HTS előretörésére, vagy milyen támogatóik akadnak az iszlamistáknak. Homsz mindenesetre már most készül az összecsapásra, miután a kormányerőket egyre több támadás éri a Hama és Homsz közötti úton.