
Oroszország kész lenne felajánlani az együttműködés lehetőségét az Egyesült Államoknak a ritkaföldfémek területén – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn a Rosszija 1 televíziónak nyilatkozva. Az orosz vezető akár közös acélüzemeket is nyitna Amerikával és gátat is építene velük – írja a Portfolió.
Rámutatott, hogy Oroszország Murmanszkban, a Kaukázusban, a Távol-Keleten, Irkutszkban, Jakutföldön, Tuvában nagyságrendekkel több ritkaföldfémkészlettel rendelkezik, mint Ukrajna, és ebben a tekintetben a világ egyik vezető országa. Kifejezte Moszkva készségét a külföldi partnerekkel való együttműködésre a ritkaföldfémek fejlesztésében, többek között az „új régiókban”. Hozzátette, hogy az Egyesült Államok és Ukrajna közötti esetleges ásványkincs-megállapodás semmilyen módon nem érinti Oroszországot.
Megjegyezte, hogy az ukrajnai ritkaföldfémkészleteket még fel kell mérni. Azt is javasolta, hogy gondolkodjanak egy közös alumíniumbányászati projekt elindításán a krasznojarszki régióban, ahová amerikai vállalatokat is meg lehetne hívni. „A Krasznojarszki területen még szovjet időkben is voltak tervek egy új vízerőmű létrehozására, illetve új alumínium gyárak építésére” – mondta az elnök, aki 15 milliárd dollárra becsülte a projekt beruházásait, és ezekben a projektekben a Kreml szívesen fogadja Amerika segítségét, tőkéjét. Megjegyezte, hogy Oroszország kész 2 millió tonna alumíniumot szállítani az amerikai piacra, ami szerinte stabilizálhatja a világpiaci árakat.
Az ukrajnai rendezésről szólva hangot adott álláspontjának, miszerint Trumpnak – ellentétben az európai vezetőkkel – szabad keze van ebben az ügyben. – Nemcsak azt mondja, amit gondol, hanem azt is teszi, amit akar. Nos, ez az egyik jelentős nagyhatalom vezetőjének kiváltsága – fogalmazott. Szerinte Trumpnak az ukrajnai politikai helyzet javítására tett kísérlete inkább magának Ukrajnának, mintsem Oroszországnak kedvez. Azt mondta, hogy Moszkvának semmi kifogása sincs az ukrán államiság megőrzése ellen, de ezt a területet nem lenne szabad ellenséges hídfőállásként felhasználni Oroszország ellen.
Putyin az interjúban kemény szavakkal illette Zelenszkijt, akit „a hadsereg, a társadalom és az állam felbomlásának tényezőjeként” jellemzett. Szerinte az ukrán elnök „toxikus figurává válik Ukrajna fegyveres erői számára”, mert „abszurd parancsokat ad, amelyeket nem katonai, hanem politikai megfontolások diktálnak”. Orosz felmérésekre hivatkozva azt állította, hogy Zelenszkij támogatottsága feleakkora, mint Valerij Zaluzsnyijé, az ukrán fegyveres erők volt parancsnokáé.