Két hete lőtték le fényes nappal, New York belvárosában Brian Thompsont, az amerikai UnitedHealth Group egészségbiztosítási vállalat vezérigazgatóját. A gyilkosság gyanúsítottját, a 26 éves Luigi Mangione-t azóta már elfogták, mint kiderült, ujjlenyomatai megegyeznek a gyilkosság helyszínén talált ujjlenyomatokkal. A gyanúsítottnál ugyanakkor megtaláltak egy kézzel írt végrendeletet is, amelyben Mangione kritikát fogalmazott meg az amerikai egészségügyi rendszerrel kapcsolatban, „maffiózóknak” nevezve az egészségügyi vállalatokat, akik „túl nagy hatalmat szereztek”, amellyel visszaélnek „haszonszerzés céljából”. Mangione üzenetei azóta futótűzként terjednek az amerikai társadalomban, ahol újra lángra kapott az elitellenesség és a vállalati kapzsiság elleni harag, amely egyesek számára igazolni tűnik a gyilkosságot, míg mások számára egy mélyebb, rendszerszintű problémát jelez.
Néhány órára rá, hogy vádat emeltek Mangione ellen, az online üzleteket és az internetet elárasztották a feltételezett gyilkost dicsőítő pólók, kapucnis felsők, bögrék, matricák és egyéb árucikkek, amelyeken olyan mondatok szerepeltek, mint: „Ebben a házban Luigi Mangione egy hős”. Ugyanakkor a közösségi médiát is ellepték azok a photoshoppolt képek, amelyek Mangione-t ábrázolják az ország legkülönbözőbb részeiben, „alibit” szolgálva neki. A posztokhoz olyan szövegeket írtak, minthogy „szeretnénk megköszönni Luiginak, hogy meglátogatta az üzletünket dec 4-én reggel 6 és délután 6 óra között” vagy „köszönöm a barátomnak, Luigi Mangione-nek, aki segített nekem karácsonyfát díszíteni és süteményeket sütni december 4-én reggel 6-tól este 6-ig”. Ugyanakkor félmeztelen képek is megjelentek az interneten a vádlottról, egyes kommentelők pedig viccesen azt írták, „megvárják Luigi-t, míg kijön a börtönből”. A szakértők szerint a Mangione iránti rajongás aggasztó tendenciát ölt, amely azt mutatja, hogy a korábban az internet perifériájára szorult viselkedés egyre inkább a főáramba kerül.
Mint Amerikában ilyenkor megszokott, már adománygyűjtő kampányt is szerveztek Mangione-nak, ahol azt írják, nem azért kezdtek gyűjtésbe, hogy az erőszakot ünnepeljék, de hisznek a tisztességes jogi képviselethez való alkotmányos jogban. A kampányban 500 ezer dollár összeszedésére vállalkoztak, amelyből már közel 140 ezer össze is gyűlt. Az adományozók ilyen üzenetekkel kommentálták felajánlásukat: „Reméljük, hogy a Caremark vezérigazgatója, David Joyner lesz a következő”, „Általános egészségügyi ellátást Amerikába MOST! Állítsuk meg a vállalati kapzsiságot!”, többen azt írják, hogy „Luigi ártatlan”, és az egészségügyi dolgozók mellette állnak, valamint az amerikai egészségbiztosítási vállalatokat „legális maffiának” nevezték. Mangione ügyvédje, Thomas Dickey azonban a CNN-nek elmondta, valószínűleg nem fogják elfogadni a felajánlott pénzt, és szerinte az emberek a szólásszabadsághoz való jogukat gyakorolják az adományokhoz fűzött kommentekkel.
Nem meglepő az sem, hogy nem sokkal a gyilkosság után bejelentették, dokumentumfilm is készül a merényletről, amelyet Alex Gibney Oscar-díjas amerikai rendező készíti majd az Anonymous Content és a Jigsaw Productions produkciójaként. A film nemcsak Luigi Mangione, az amerikai vezérigazgató gyilkosának történetét dolgozza fel, hanem arra is fókuszál, hogyan válhat valakiből gyilkos, és mit árulnak el ezek a bűncselekmények az amerikai társadalomról. Kiemelt témája lesz az amerikai egészségügyi rendszer egyre romló állapota is – olvasható a Variety-ben.
A merényletet követő Thompsont vagy a United Healthcare-t megemlítő X posztokban a legtöbb hozzászóló „kifejezetten vagy hallgatólagosan támogatta a gyilkosságot, vagy becsmérelte az áldozatot” – írta a Network Contagion Research Institute (NCRI) a Mangione letartóztatása előtt összeállított jelentésében. A tömeges lövöldözők és más erőszakos cselekmények elkövetői gyakran válnak mémekké, mondta Alex Goldenberg, az NCRI vezető tanácsadója a The New York Timesnak, hozzátéve, „ami ebben a dologban zavaró, az az, hogy ez mára a mainstreambe szivárgott”. „Az emberek úgy reagáltak Thompson halálára, mintha ez az osztályharc kezdetét jelezné” – nyilatkozta. Szakértők pedig arra hívták fel a figyelmet, hogy ez a retorika míg régebben inkább az online szubkultúrákra korlátozódott, ebben az ügyben átterjedt a mainstream platformokra is.
Az amerikai társadalmat teljesen megosztotta a merénylet, egyesek úgy látják, hogy Mangione akciója radikális tiltakozás Amerika tönkrement egészségügyi rendszere ellen, hősként ünnepelve őt, mások pedig elítélik tettét. Mangione kiáltványa mélyen rezonál a magas egészségügyi költségek és a vállalati kapzsiság által terheltek körében, akik Robin Hoodként hivatkoznak a gyanúsítottra, és annak szabadon bocsátását követelik. Mások azonban azt hangsúlyozzák, hiába a társadalmi elégedetlenség, az erőszak soha nem lehet megoldás. A Luigi Mangione körüli kultusz és az erőszakot glorifikáló üzenetek terjedése nem csupán az amerikai egészségügyi rendszer hibáit emeli ki, hanem azt is, hogy a közvélemény milyen gyorsan képes radikalizálódni, ha olyan eszmék vagy érzések formálják, amelyek megerősítik a haragot és a frusztrációt.