„Simion nem Krisztus katonája” – román kampány itthon, avagy felháborodás jobbról
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és jelöltje beszéde a megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának napján, 2025. május 4-én (Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement)

A romániai elnökválasztás érthetően vált ki nagy érdeklődést az anyaországban is, ám ezúttal váratlan belpolitikai vitát generált. Orbán Viktor miniszterelnök gyorsan elhíresült tihanyi beszédében ugyanis támogatólag, szimpátiával szólt az első fordulót nagy fölénnyel megnyert jelöltről, George Simionról. Csakhogy az AUR párt fociultrából lett politikusa a karrierjét nem kis részben a szélsőséges magyarellenességre építette, elég itt az úzvölgyi temetőben végrehajtott erőszakos akciójára utalni. Orbán Viktor kiállása nemcsak Erdélyben okozott zavart és megrökönyödést, és nemcsak a hazai ellenzék tiltakozott ellene, jobboldali körökben is éles kritikát váltott ki. Az erdélyi magyarság jövője szempontjából is sorsdöntő elnökválasztás második fordulója előtt ezekre a véleményekre szeretnénk ráirányítani a figyelmet.

Zárug Péter Farkas politológus a Transtelexen átfogó képet rajzolt a Fidesz határon túli magyarokhoz fűződő viszonyának alakulásáról a kettős állampolgárságról szóló 2004-es népszavazás óta eltelt időszakban. Felidézte a szavazati jog megadását – amit igazából az érintettek nem is kértek – vagy az Erdélybe érkezett bőkezű anyaországi támogatásokat. Zárug Péter Farkas szerint a Fidesz 2026-os szavazatgyűjtése szempontjából elegendő lett volna, ha Orbán Viktor ebben a kérdésben hallgat. Ám megszólalt, és hosszú idő után másodszor, a poloskázás után megint magyarázkodnia kellett.

A jobboldali politológus a jelenségre Thomas Mann Mario és a varázsló című elbeszélésében találta meg a magyarázatot. Cipolla képes ámulatba ejteni közönségét, ám hipnotikus mutatványai, manipulációi egyre öncélúbbá válnak. Nem számol az emberi méltósággal, és van egy pont, amikor a közönség ráébred: a varázslat puszta illúzió, a varázslót pedig a kezdetektől csak önmaga érdekelte. – A Tihanyi Apátságban Cippola immár csókot kért az erdélyi magyarságtól. Erdély meg tétován áll. A mutatványnak ezzel most vége – zárta írását a politológus.

G4Media: Ha Simion nem nyer, a szélsőséges pártok megfellebbezik az eredményt
Lukács Csaba (Bukarest)

G4Media: Ha Simion nem nyer, a szélsőséges pártok megfellebbezik az eredményt

Továbbra is kétszer annyian szavaznak a diaszpórában, mint az első fordulóban, és ez a független jelöltnek, Nicușor Dannak kedvezhet.

George Simion esetében megdőlni látszik az a sokat hangoztatott orbáni elmélet, hogy a szuverenista, keresztény értékeket hirdető, Brüsszel-ellenes erőket érintő szövetségkeresések minden esetben a nemzet érdekét szolgálják, és nem csupán a Fidesz-elnök személyes nemzetközi politikai ambícióit. Erről már Kékesi Raymund jogász, történész, publicista értekezik, akit végképp nem lehet balliberális elfogultsággal, a globalizmus kritikátlan kiszolgálásával vádolni. – Simion nem Krisztus katonája és nem is európai értelemben vett szuverenista, hanem csak egy egyszerű magyargyűlölő népvezér, és ezt éppen a saját szavai igazolják – tette egyértelművé elemzésében.

Kékesi Raymund felhívta a figyelmet arra, hogy Simion és társai Románia szerves részének tekintik Ukrajna egy részét, Moldovát és a Tisza-menti magyar területeket. Szerinte az első fordulóból kiderült, hogy Simiont csak az erdélyiek állíthatják meg. – Jelen esetben az erdélyi emberek és köztük az erdélyi magyarok támogatásával Nicușor Dan lehet az az ember, aki ha csak időlegesen is, de gátat szabhat a magyarellenes nacionalisták gyűjtőpártjaként egyre fenyegetőbbé váló AUR térnyerésének. Régi bölcsesség, hogy aki időt nyer, életet nyer. Hajrá Erdély, hajrá székelyek! Állítsuk meg együtt a tevékenyen magyarellenes és nyilvánvalóan neofasiszta George Simiont és társait! – zárta írását a jobboldali publicista.