December 8-án, öt és fél évvel a tűzvész után, újra megnyitja kapuit a párizsi Notre-Dame, pedig a 2019. április 15-én fellobban tüzet világszerte élőben figyelő milliók joggal tarthattak attól, hogy a lángok pusztítása miatt a teljes épület megsemmisül vagy menthetetlenné válik. Bár december 8-án megtartják az első misét a székesegyházban, és a látogatók is újra beléphetnek az épületbe, a helyreállítás még nem fejeződött teljesen be. Egyes épületelemek körül meghagyják az állványzatot, és a tervek szerint 2025-ben fognak a renoválás végére érni. Mostantól 5 eurós belépti díj ellenében lehet a katedrálist látogatni. Az ígéretek szerint a bevételt az állagmegóvás költségeire fordítják majd, a terv ennek ellenére felhördülést váltott ki. De még ez sem tudja beárnyékolni az elkészült rekonstrukció miatt Párizst átható ünnepélyes hangulatot.
15 órán keresztül tombolt a tűz 2019. április 15-én és 16-án. 18:20-kor lobbant fel az első láng, amit a vizsgálat szerint vagy egy eldobott cigaretta vagy elektromos rövidzárlat okozott.
400 tűzoltó oltotta a lángokat, miközben száz másik munkás élőláncot alkotva mentette a legértékesebb műtárgyakat a katedrálisból.
861 éves a Notre-Dame, és szerencsére a statikai szempontból fontos elemei kevéssé károsodtak. Viszont a tölgyfa tető és a huszártorony megsemmisült.
216 év után, 2019-ben először nem tartottak karácsonyi misét a Notre-Dame-ban.
66 méter magas volt a fából készült huszártorony. Viszonylag új eleme volt a székesegyháznak, hiszen 1860-ban épült, az eredeti, XII. századi torony XVIII. századi lebontása után.
600 tonnát nyomott csak az újjáépített huszártornyot körülvevő állványzat, amit 2023 februárjában bontottak el. A decemberi megnyitó után még több mint 100 ezer elemből álló állványzat marad a helyén a templom körül.
3 rózsaablak, amelyek a Notre-Dame talán legismertebb díszei, illetve az oltár és az orgona szinte sértetlenül megúszta a katasztrófát.
5 éves határidőt szabott Macron elnök a tűz után két nappal a helyreállításra, azt szerette volna, ha párizsi olimpiára kész lesznek. Ezt nem sikerült maradéktalanul tartani.
1000 munkás és művész dolgozott a helyreállításon. Ők 30 másodperc alatt jutottak fel az ideiglenes lifttel az állványzat 55 méter magasságban lévő szintjére.
1 milliárd euróra teszik a helyreállítás összköltségét. A legnagyobb magánadományozók a L’Oréal és az LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton) cégcsoportok tulajdonosai voltak, egyenként 200 millió euróval.
Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2024/48. számában jelent meg november 29-én.