A magyar miniszterelnöknek van a legnagyobb társadalmi támogatottsága az európai állam- és kormányfők közül – jelentette ki Szijjártó Péter hétfő délután Brüsszelben, magyar újságírók előtt. A külügyminiszter a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó tanácsi formáció tárgyalására érkezett a belga fővárosba, de természetesen mindenkit az érdekelt, hogyan látja a vasárnap választások eredményét. Szijjártó Péter azt mondta, hogy ahol nem csak két párt indult az EP-választáson (ez egyedül Málta), ott a Fidesznek van a legerősebb felhatalmazása.
A külügyminiszter szerint előbb személyi, majd tartalmi viták kerülnek napirendre Európában. Elmondta azt is, hogy egyik csúcsjelöltet sem tartja alkalmasnak a magyar kormánypárt arra, hogy az Európai Bizottság következő elnöke legyen, de hogy ki lenne a megfelelő személy, arról most nem beszélt. Ugyanakkor kijelentette, nem lényeges, hogy mit mond Manfred Weber néppárti csúcsjelölt a Fidesszel kapcsolatban. A Fidesznek azonban meghatározó szerepe kell legyen abban, hogy milyen jövőt választ az Európai Néppárt, éppen a magas támogatottsága miatt. Azt is hozzátette, hogy a Fidesz mint bevándorlásellenes párt ért el választási sikert, ezt is figyelembe kell venni a Néppárton belül is.
Nem lett kétharmada a Fidesznek, második lett a DK, harmadik a Momentum - percről percre | Magyar HangBár az eredmények azt mutatják, hogy elmaradt a bevándorlásellenes fordulat és a hagyományos pártok kerültek többségbe az Európai Parlamentben, Szijjártó Péter arra hívta fel a figyelmet, hogy a négy legnagyobb arányú győzelmet migrációellenes pártok érték el: Magyarországon, Lengyelországban, Ausztriában és Olaszországban. De Szijjártó szerint a választóvonalak nem pártok, hanem témák mentén találhatók – ezek között első a bevándorlás.
Orbán Viktor szerint nagyobb támogatást kaptak, mint egy éve | Magyar HangA külügyminiszter szerint véget ért az az időszak, amikor a két legnagyobb párt, a Néppárt és a Szociáldemokraták tárt ajtók mögött eldönti, hogy milyen döntések szülessenek. Elmondta azt is, melyek azok a feltételek, amelyeket a következő uniós vezetők felé támasztanak. Így fogalmazott: „Olyan vezetőket támogatunk, akik az erős tagállamokra épülő Európai Unióban hisznek, akik büszkék az európai kontinens keresztény történelmére és készek arra, hogy az elsőbbséget a keresztény kultúrának biztosítsák és nyilván olyan vezetőket fogunk csak támogatni, akik nem megszervezni, hanem megállítani akarják a bevándorlást.”