Szijjártó Péter: Az amerikai-orosz megállapodás tiltja a Magyarországot ellátó energia-infrastruktúra támadását
(Forrás: Szijjártó Péter Facebook-oldala)

Az amerikai-orosz megállapodás világosan kimondta a Magyarországra irányuló energia-infrastruktúra támadásának tilalmát, ami egybevág hazánk nemzeti érdekeivel, mivel így jelentősen mérséklődtek az ellátásbiztonsági kockázatok – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Moszkvában. A tárcavezető Alekszandr Novak és Gyenyisz Manturov orosz miniszterelnök-helyettessel, Jurij Usakov államfői tanácsadóval és Mihail Degtyarev orosz sportminiszterrel tárgyalt, majd arról számolt be, hogy magyar szempontból a legfontosabb kérdés most az, hogy mikor ér véget az ukrajnai háború, mikor tér vissza a béke Közép-Európába.

„Ebből a szempontból jó hírt tudok megosztani önökkel, ugyanis az amerikai-orosz béketárgyalások jól állnak, mind az amerikai, mind az orosz fél kölcsönösen jóindulattal, jószándékkal áll a tárgyalásokhoz. Jól láthatóan mind az oroszok, mind az amerikaiak abban érdekeltek, hogy a béketárgyalások minél előbb sikerrel járjanak" – mondta. „Ráadásul a béketárgyalások teljes mértékben egy irányba mutatnak a magyar nemzet érdekeivel abból a szempontból is, hogy megállapodás született arról, hogy nem támadják egymás energetikai infrastruktúráját, aminek azért van nagy jelentősége, mert Oroszországból Magyarország kőolajat és földgázt is vásárol, és az elmúlt időszakban sajnos több esetben is az ukránok támadták ezt az energetikai infrastruktúrát, amelynek nyomán aztán többször is egy-egy napra leállt a kőolaj szállítása Magyarország irányába" – tette hozzá.

Üdvözölte, hogy született egy ötpontos lista is, amely tartalmazza azt az infrastruktúrát, amelyet most nem támadnak, és ezek közé bekerültek az Oroszországot Magyarországgal összekötő kőolaj- és földgázvezetékek is. „Tehát ez az orosz-amerikai részmegállapodás magával hozta azt a jó hírt nekünk, hogy a Magyarországra irányuló energetikai infrastruktúra támadásának tilalmát kimondták, ezáltal a Magyarország energiabiztonságára leselkedő veszély is jelentős mértékben csökkent" – hangsúlyozta. „Reméljük, hogy ez még csak egy részeredmény, és a béketárgyalások sikeresek lesznek. Mindenesetre ma arról győződhettem meg, hogy Oroszország is ezen tárgyalások sikerében érdekelt, így minden eddiginél nagyobb remény van arra, hogy egy tartós, hosszú távon fenntartható tűzszünet, illetve békemegállapodás tud majd itt létrejönni" – folytatta.

Szijjártó Péter arra is kitért, hogy megegyezés született a magyar-orosz együttműködés fokozásáról is, ami egyértelmű érdeke hazánknak, hiszen az ország energiabiztonsága nagyban függ Moszkvától.