Szlovákiát története legnagyobb kibertámadása érte

Napok óta masszív kibertámadás alatt áll Szlovákiában az úgynevezett kataszteri hivatal – írja a Napunk. A magyar nyelvű szlovák hírportál felidézi, hogy a helyi médiumok már hétfőn beszámoltak a problémáról, a belügyminisztérium és a rendőrség azonban csak szerdán késő délután ismerte el, hogy a Geodéziai, Kartográfiai és Kataszteri Hivatal által is használt információs rendszert nagyszabású, külföldről érkező kibertámadás érte. A Živé.sk portál szerint ez lehet a legnagyobb kiterjedésű kibertámadás Szlovákia történetében. Úgy tudják, hogy a kataszter által használt információs rendszereket zsarolóprogram-támadás érte, amelynek során a támadók titkosították az adatokat, így azok használhatatlanok, a titkosítás feloldásáért pedig több millió dolláros váltságdíjat követelnek a kormánytól. Korábban Magyarországon a Védelmi Beszerzési Ügynökség rendszerét is hasonló támadás érte.

Ahogy arra a Pénzügy.sk is felhívja a figyelmet, a leállás miatt szünetel az építési engedélyek kiadása, lehetetlenné vált a földrendezési munkák elvégzése, a tulajdonjog átruházása gyakorlatilag kizárt, az adatok ellenőrzése nem lehetséges, így az örökösödési eljárások is megakadnak. Az ingatlanpiac megbénult, az adásvétel lehetetlen, a felek legfeljebb előzetes megegyezést köthetnek. Problémába ütközhetnek azok, akik már megtettek bizonyos lépéseket az adásvétel során, a szerződésekben foglalt határidőket ugyanis nem fogják tudni betartani, így szerződéskiegészítéseket kell majd készíteniük. Hiába igényelnénk, a szlovák bankok jelenleg nem tudnak jelzáloghitelt nyújtani. Felfüggesztették a geometriai tervek hivatalos ellenőrzését, leállnak a beruházások előkészítései és a stratégiai projektek (például a földterületek kisajátítása), lehetetlenné vált a földmérők munkája, de a mezőgazdasági és építőipari gépek és berendezések navigációja is a kataszter rendszerétől függ, így ezen a téren is érvényes a fennakadás.

Az is kérdéses, hogy a biztonsági mentések alapján rekonstruálható-e a nyilvántartás, egyes források szerint ugyanis nem készültek olyan átfogó adatmentések, amelyek felhasználhatóak lennének a gyors helyreállításhoz, ezért elképzelhető, hogy a fennakadás tartós lesz, akár hetekig, sőt, hónapokig is eltarthat.