Szorul a hurok Boris Johnson körül, rendőrségi vizsgálat indul a lezárás alatti partik miatt

Szorul a hurok Boris Johnson körül, rendőrségi vizsgálat indul a lezárás alatti partik miatt

Boris Johnson brit miniszterelnök a koronavírus-járvány megfékezését célzó korlátozások további jelentős enyhítéséről tart sajtóértekezletet a londoni kormányfői rezidencián, a Downing Street 10-ben 2021. május 10-én (Fotó: MTI/AP/Getty/Pool/Dan Kitwood)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Rendőrségi vizsgálat indult azoknak a partiknak és egyéb összejöveteleknek az ügyében, amelyeket a koronavírus-járvány megfékezésére elrendelt korábbi zárlatok idején rendeztek a londoni miniszterelnöki hivatalban – közölte kedden a Scotland Yard főparancsnoka.

Mint az MTI beszámol róla, Cressida Dick a londoni polgármesteri hivatal rendőrségi és bűnüldözési bizottságának keddi meghallgatásán elmondta: a rendőrség az elmúlt két évre visszamenőleg vizsgálja, hogy a Downing Streeten és más kormányzati hivatalokban voltak-e olyan rendezvények, amelyek megsértették a kormány járványügyi előírásait.

Hangsúlyozta: a rendőrség félelem és részrehajlás nélkül vizsgálja a történteket, és a vizsgálat jelentősebb fordulópontjain részletes tájékoztatásokat nyújt. A Telex arra hívja fel figyelmet, ez lényeges változás, mert a rendőrség az elmúlt másfél hónapban többször is kijelentette, hogy nem indítanak vizsgálatot.

Az elmúlt hetekben egymás után kerültek nyilvánosságra értesülések arról, hogy Boris Johnson miniszterelnök hivatalában a szigorú járványügyi korlátozások idején több kerti partit, társasági összejövetelt is tartottak. Legutóbb éppen kedden derült ki, hogy 2020. június 19-én születésnapi ünnepséget tartottak Johnson tiszteletére a Downing Street-i kormányzati ülésteremben. A rendezvényen, amelyen tortát is felszolgáltak, az ITV brit kereskedelmi televízió forrásai szerint a miniszterelnöki hivatal hozzávetőleg harminc munkatársa volt jelen.

Az akkoriban érvényben volt, Johnson kormánya által elrendelt szigorú angliai járványellenes korlátozások értelmében kettőnél több, nem egy háztartásban élő ember szabadtéren sem tartózkodhatott egymás társaságában, és a nem együtt élő családtagok, ismerősök otthonukban sem látogathatták egymást.

Nem sokkal korábban, 2020 májusában Martin Reynolds, Johnson személyi titkára hívott meg tisztviselőket egy kerti partira a Downing Streeten. A meghívóban szerepelt az is, hogy „italt mindenki hozzon magával”.

A rendezvényen – amelynek időpontjában ugyanazok a szigorú korlátozások voltak érvényben, mint az egy hónappal későbbi születésnapi ünnepség idején – szintén hozzávetőleg 30-an vettek részt, köztük Boris Johnson.

A korlátozások idején tartott partik ügye az elmúlt néhány hétben Johnson 2019-ben kezdődött miniszterelnöki időszakának eddigi legnagyobb belpolitikai botrányává fajult, ráadásul azóta több más hasonló rendezvényről is értesülések kerültek nyilvánosságra.

Az egyiket ezek közül a II. Erzsébet királynő tavaly áprilisban elhunyt férje, Fülöp edinburghi herceg temetése előtti éjszakán, a nemzeti gyász idején tartották. Emiatt a Downing Street a minap – a brit belpolitikában szinte példátlan gesztussal – elnézést kért az uralkodótól.

Johnson nemrégiben személyesen is elnézést kért a zárlatok idején tartott rendezvényekért.

A kormányfő megbízásából független vizsgálat indult ezeknek az ügyeknek a feltárására, és úgy volt, hogy ennek a vizsgálatnak jelentése már ezen a héten nyilvánossága kerülhet, de a BBC közszolgálati médiatársaság keddi értesülése szerint ezt a most bejelentett rendőrségi vizsgálat miatt elhalasztják.

Johnsontól az ellenzék és a kormányzó Konzervatív Párt padsoraiból is egyre többen követelik, hogy távozzon tisztségéből. A miniszterelnök többször is reagált e felszólításokra, és egyetlen alkalommal sem zárta ki egyértelműen távozásának lehetőségét, csak annyit közölt, hogy meg kell várni a hivatalos vizsgálat eredményét.

Az alsóházi konzervatív frakció több tagja bizalmi szavazást is kezdeményezett Johnson ellen, de eddig nem gyűlt össze az ehhez szükséges minimális – a frakciólétszám 15 százalékának megfelelő – számú beterjesztés.