2024 volt az első olyan év, amikor az iparosodás előtti időkhöz (1850-1900) képest 1,5 Celsius foknál nagyobb volt az átlaghőmérséklet növekedése –írta a Reuters az EU Kopernikusz Éghajlatváltozási Szolgálatára (C3S) hivatkozva. A tavalyi esztendő volt a legmelegebb év, amit valaha feljegyeztek, az előző évtized pedig a tíz legmelegebb év közé tartozik.
A C3S adatai szerint a 2024-es átlaghőmérséklet 1,6°C-al volt melegebb, mint az iparosodást megelőző időszakban (1850-1900), így meghaladva a 2015-ös párizsi klímaegyezményben elfogadott 1,5°C-os határértéket. A kiugró érték nem feltétlenül jelent apokaliptikus előrejelzést, mivel a párizsi egyezménybe foglalt 1,5 Celsius fokos határt egy-két évtizedre aggregálva határozták meg, viszont a C3S által mért felmelegedés fontos „mérföldkő” a klímaváltozást illetően.
Kaliforniában jelenleg is erdőtűz tombol, amely eddig több mint 50 milliárd dolláros kárt okozott, tavaly Európában rendkívüli árvízkatasztrófa történt, amely kiváltképp Spanyolországot érintette; a leggazdagabbtól a legszegényebb országokig bezárólag komoly következményekkel jár a klímaváltozás, politikai szándék mégsem nagyon látszik a változást illetően. Chukwumerije Okereke, a Bristol-i egyetem a globális klímakormányzás professzora azt nyilatkozta a Reuters-nek, hogy „a tudósok által adott figyelmeztetések ellenére a nemzetek... továbbra sem tesznek eleget a kötelezettségeiknek”.