
Megdöbbentő jelentést hozott nyilvánosságra a Le Figaro arról a Muszlim Testvériségről, amely a saría törvénykezést szeretné bevezetni az országban. A hírszerző szolgálatok több mint 73 oldalas tanulmányát Bruno Retailleau belügyminiszternek nyújtották be, a jobboldali lap ennek titkosítás alól feloldott részleteiről számolt be. A jelentést egyben szerdán mutatják be a Védelmi Tanács ülésén, melyet Emmanuel Macron vezet. A kutatást még tavaly májusban rendelték meg a politikai iszlám és a Muszlim Testvériség mozgalom vizsgálatára.
A Le Figaro által közzétettek szerint Franciaország 2800 muszlim imahelyének mintegy 7 százaléka kapcsolódik a mozgalomhoz, péntekenként nagyjából 91 ezer ember vesz részt az imákon az összes helyszínen. A jelentés szerint mintegy húsz megyében kell aggódni az iszlamizmus térnyerése miatt. A jelentés több szervezetet is megnevez, melyek szerinte a Muszlim Testvériséghez kapcsolódnak. Ilyen például az Averroès Gimnázium Lille-ben, az Al-Kindi iskolacsoport Lyon közelében, illetve két Európai Humán Tudományos Intézet, amelyek az arab nyelv és a Korán tanítására összpontosítanak. A dokumentum Franciaországon kívül megnevezi továbbá a brüsszeli székhelyű Femyoso diákcsoportot, amely a rasszizmus és az iszlamofóbia elleni küzdelmet hirdeti, valamint a londoni központú Europe Trust pénzügyi hálózatot. A francia szenátus mindenesetre már támogatásáról biztosította a fejkendő sportban való betiltására irányuló kezdeményezést. Retailleau kedden újságírók előtt úgy fogalmazott: a jelentés nagyon egyértelmű fenyegetésre figyelmeztet. A belügyminiszter szerint „csendes iszlamizmus terjed”, különösen a sport-, a kulturális-, a társadalmi- és egyéb egyesületekbe való beszivárgás révén. A politikus úgy látja, a szervezet végső célja, hogy a saría törvénykezés felé terelje Franciaországot, amelyet elfogadhatatlannak, Franciaország elveivel és a nemzeti összetartozás céljaival összeegyeztethetetlennek tart.
A Muszlim Testvériség nevű szunnita iszlamista mozgalmat 1928-ban alapították Egyiptomban. Központi vezetéssel nem rendelkezik, és a világ különböző részein eltérőképp működik. Számos országban, köztük Egyiptomban, Szaúd-Arábiában és Jordániában is betiltották már.