Több cseh koronavírusos beteg is Horvátországban fertőződött meg
Fürdőzők egy Dubrovnik melletti strandon (Fotó: dronepicr/Flickr)

Csehországban pénteken, első ízben az ötszázat is meghaladta a napi megbetegedések száma, jelentette az MTI. Az egészségügyi minisztérium honlapján szombaton délelőtt közölt kimutatások alapján pénteken 506 új koronavírus-fertőzést regisztráltak. Az eddigi rekord, 377 eset március 27-éről való.

Az új fertőzések egy részét Horvátországból visszaérkezők hozták magukkal. A cseh egészségügyi minisztérium uganis arról tájékoztatott, hogy augusztus 19-e óta 35 olyan cseh állampolgárnál azonosították a fertőzést, akik Horvátországban nyaraltak. Ez a szám egyelőre a fele annak, amit egyébként az előző héten találtak a nyaralásukat Horvátországban nyaralók között. A nyári szabadságolások kezdete óta 142 ilyen esetet diagnosztizáltak a feltehetően külföldön megfertőződött összesen 320 cseh állampolgár között.

Horvátországban közben már negyedik egymást követő napon döntött rekordot az újonnan azonosított koronavírus-fertőzöttek száma, meghaladva a háromszázat – derült ki a válságstáb szombati jelentéséből. E szerint az elmúlt 24 órában 306-tal nőtt a koronavírusos esetek száma, s az eddigi esetek száma ezzel elérte a 7900-at. Pénteken még 265 újonnan azonosított fertőzöttről számoltak be. Egy új haláleset is történt, így a járvány halálos áldozatainak száma 169-re nőtt. A betegek közül 143-an vannak kórházban, közülük tizenketten lélegeztetőgépen. Az aktív betegek száma 2052, a legmagasabb a járvány kezdete óta.

Magyar Hang

Horvátországban harmadik napja rekordmértékű az új fertőzöttek száma

A horvát válságstáb szerint a vírus tengerparti éjszakai szórakozóhelyeken terjed és a fiatalok a legfőbb terjesztők.

A legtöbb új fertőzöttet továbbra is a fővárosban, Zágrábban és Split-Dalmát megyében regisztrálták: előbbiben 53, utóbbiban 92 esetnél, köztük kilenc külföldi állampolgárnál mutatták ki a koronavírust. A zágrábi esetek is a tengerparthoz kötődnek. A vírus tengerparti éjszakai szórakozóhelyeken terjed, a fiatalok a legfőbb terjesztők. A válságstáb ezért új szigorításokat vezetett be Split-Dalmát megyére. Hétfőtől két hétig a vendéglátó egységek csak a kerthelyiségeikben vagy teraszokon szolgálhatják ki a vendégeket. Az esküvőkön és temetéseken legfeljebb ötven, más magánjellegű összejöveteleken pedig legfeljebb húsz ember vehet részt.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, az Egyesült Királyság a minap több másik országgal együtt levette délnyugati szomszédunkat is a biztonságosnak ítélt országok listájáról. Az onnan a szigetországba visszatérőknek kéthetes önkéntes karantént kell vállalniuk.

A szomszédos Szlovéniában a kabinet által közzétett adatok szerint pénteken 43-mal 2617-re nőtt az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma. Egy új haláleset történt, a járvány eddigi halálos áldozatainak száma így 131-re emelkedett. A diagnosztizált betegek közül mindössze 18-an vannak kórházban és senkit nem ápolnak intenzív osztályon. A behurcolt fertőzések többsége Horvátországból származik, a kór a fiatalok körében terjed.

Zacher Gábor: Hiába van már mindenkinek tapasztalata a karanténról, egy esetleges második hullám hatása sem lesz sokkal jobb
Magyar Hang

Zacher Gábor: Hiába van már mindenkinek tapasztalata a karanténról, egy esetleges második hullám hatása sem lesz sokkal jobb

A toxikológus a karantén súlyos hatásairól és az ezzel kapcsolatos eddig tapasztalatokról beszélt az Inforádióban.

A szlovén kormány csütörtökön felülbírálta a biztonságos országok listáját, és Horvátországot „vörös listára” helyzete. A szlovén állampolgároknak hétfőig kell hazaérkezniük, ellenkező esetben két hét kötelező karanténba kell vonulniuk. Zágráb és Ljubljana április végétől és május elejétől szigorú óvintézkedések mellett fokozatosan feloldotta a korlátozásokat, hogy újraindítsa a gazdaságot, valamint megnyitotta határait több európai uniós ország állampolgárai előtt.