
Soha nem látott magasságokba emelkedett a tojás ára az Egyesült Államokban – vannak boltok, ahol akár 11-13 dollárt (4-5 ezer forint – a szerk.) is elkérnek az Amerikában szokásos 12-darabos csomagolású termékért. Az ok nagyon prózai: a madárinfluenza miatt a tojótyúkok milliói pusztultak el vagy kellett őket levágni a közelmúltban.
Januárban egy tucat tojás átlagosan kevesebb, mint hat dollárba került (és már ez is rekordot jelentett), most az átlagár 8,47 dollár. Ha egyáltalán van: akadnak boltláncok, ahol hetek óta hiánycikk. Az egyik amerikai újság riportere körbejárta az üzleteket: a brooklyni KeyFoodsban 5,99 dollárt kértek el fél tucat, vagyis hat darab tojásért. A Foodtownban 11,99 dollár volt a 12 darabos kiszerelés, a Trader Joe's-ban egyáltalán nem volt – a szórólapjukon egyébként úgy hirdették, hogy náluk csak 3,99 dollár.
Az átlagárak egy év alatt a két és félszeresükre mentek fel: tavaly év elején egy tucat tojás 3,27 dollár volt, most 8,47 dollárba kerül. Az elszabadult árak és a tojáshiány oka egyértelmű: az országban tombol a madárinfluenza. November óta a két legnagyobb tojástermelő államban, Iowában és Ohióban óriási csapást mért a tyúkállományra a betegség. A kevesebb tyúk kevesebb tojást jelent – ennek következtében a tojástermelők többet kérnek a nagykereskedőktől, a kiskereskedők pedig kénytelenek korlátozni, hogy egy vevő hányat vehet a ritka termékből.

A krízis miatt az éttermi árak is emelkednek. Amerika most Törökországból próbált tojást importálni, hogy enyhítsen a válságos helyzeten. Az amerikai mezőgazdasági minisztérium a járvány megfékezése érdekében minden olyan baromfiállományt megsemmisít, ahol akárcsak egy állat tesztje is pozitívnak bizonyult. Ez a döntés egész farmokat hagy tojótyúkok nélkül: például az iowai Sioux megyében csak decemberben 4,2 millió tojótyúkot selejteztek ki. Egy ilyen drasztikus beavatkozás után hónapokba telik, míg a farmok visszaállnak a rendes termelésre: először meg kell szabadulni a leölt állatoktól, aztán fertőtleníteni kell az istállókat, majd fel kell nevelni a máshonnan beszerzett tojásokból kikeltett csirkéket.
Az USDA adatai szerint az amerikai baromfi-járvány 2022-es kitörése óta mintegy 163 millió tyúk, pulyka és más szárnyas pusztult el a vírus miatt, vagy ölték le őket a terjedés megfékezése érdekében. Ráadásul a járvány nem csökken: januárban 19,5 millió tojótyúkot öltek le, ami a pandémia kitörése óta a legmagasabb szám. A mintegy 340 millió fős lakossággal rendelkező Egyesült Államokban hagyományosan körülbelül egy tojótyúkot tartanak fenn fejenként, hogy kielégítsék a fogyasztói igényeket. Az USDA adatai szerint január 1-jén az országban 304 millió tojótyúk termelt étkezési tojást, ami 2 illetve 11 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban vagy öt évvel ezelőtt.
A tojáskrízis veszélyezteti Donald Trump amerikai elnök ígéretét, miszerint csökkenti az élelmiszerárakat, mivel azok hozzájárultak az inflációhoz. Az amerikai munkaügyi statisztikai hivatal szerint a múlt hónapban az élelmiszerárak teljes emelkedésének nagyjából kétharmadát a tojás ára tette ki. A megoldást nehezíti, hogy jelenleg nem engedélyezik a tojótyúkok vírus elleni oltását, és az új Trump-adminisztráció nem arról híres, hogy nagy barátja lenne az oltásoknak.