Saját múltjukból oktatta ki a németeket Donald Trump két bizalmi embere: Elon Musk, az X, a Tesla és a SpaceX tulajdonosa, majd nyomában JD Vance leendő amerikai alelnök. Német újságírók azonban rávilágítottak arra, hogy mindketten jelentősen tévednek.
Az új amerikai vezetés meghatározó emberei nem is titkolt módon a februári németországi választások előtt a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) sikeréért kampányolnak. Ez több szempontból is nagy felzúdulást keltett nemcsak Németországban, hanem szerte Európában, a bírálók a német belügyekbe történő beavatkozásnak minősítették a lépéseiket, ráadásul egy olyan párt oldalán, amelynek náci kötődései is vannak. Több meghatározó amerikai médium is szembesítette ezzel Trump embereit. Vance úgy reagált, hogy ez rágalom az AfD-vel szemben, és – Muskkal együtt – azt is mondta, hogy az AfD éppen azokon a német területeken népszerű, amelyek a leginkább ellenálltak a fasiszta uralomnak. A Deutsche Welle azonban kiderítette, hogy elég nagy tévedésben vannak ezzel kapcsolatban a tengerentúlon.
Az amerikai média, köztük a The New York Times, sőt, a Fox News is, alkalmanként összekapcsolta az AfD-t a német nemzetiszocialistákkal vagy a nácizmussal. Például azért, mert egyes AfD-politikusok maguk is náci jelszavakat használtak. 2021-ben Björn Höcke AfD-tagot – aki korábban történelemtanárként dolgozott – elítélték, mert nyilvánosan használta Adolf Hitler náci diktátor „Mindent Németországért” („Alles für Deutschland”) szlogenjét, amelyet Németországban tiltanak. Alice Weidel, a párt társelnöke kijelentette, hogy május 8-a, Németország felszabadulása a nácik alól inkább hazája vereségének évfordulója, mintsem felszabadulása. Emellett az AfD egyes szervezeteit, többek között ifjúsági csoportját is szélsőjobboldalinak minősítette a német titkosszolgálat.
Az AfD a volt NDK-s, vagyis a kelet-németországi területeken népszerű. A legutóbbi, 2021-es szövetségi választáson kimagasló eredményeket értek el Türingia, Szász-Anhalt és Szászország egyes részein. Hasonló a kép, ha megnézzük a 2024. júniusi európai parlamenti választások németországi eredményeit. Az AfD itt is leginkább a keleti régiókban volt sikeres. Mecklenburg-Elő-Pomerániában, Brandenburgban, Szász-Anhaltban, Szászországban és Türingiában az AfD a szavazatok legalább 27 százalékát szerezte meg, ezzel a legsikeresebb volt ezekben az államokban. Ugyanakkor egész Németországban az AfD a szavazatok 15,9 százalékát kapta.
És akkor vessük mindezt össze a történelemmel. Adolf Hitler pártja, a Nemzetiszocialista Német Munkáspárt (NSDAP) 1933-ban került hatalomra. A hatalomátvétele előtti utolsó szövetségi választáson, 1932. november 6-án az NSDAP lett a legerősebb politikai csoportosulás, a szavazatok 33,1 százalékával. Ha megnézzük az 1932-es német régiók választási eredményeit, akkor szinte egész Németországban az NSDAP kapta a legtöbb szavazatot, így Kelet-Németországban is, azokban a régiókban, ahol ma sokan az AfD-re szavaznak. Az 1933. márciusi Reichstag-választásokra az NSDAP még erősebbé vált. A történészek azonban úgy tartják, hogy ez a választás már nem volt szabad, mert az NSDAP megfélemlítette a választókat, néha erőszakot alkalmazva. „Ezért téves Vance állítása. Hitler NSDAP-ja Németország-szerte támogatott volt, beleértve azokat a területeket is, amelyeken ma az AfD-t részesítik előnyben” – állítják az oknyomozó újságírók. A DW felidézi a müncheni Ludwig Maximilian Egyetem kutatóinak még publikálatlan tanulmányát, amelyből néhány kivonat már elérhető, és amely megerősíti az előbbi megállapítást. A tanulmány azokat a körzeteket elemzi, amelyekben ma sokan az AfD-re szavaznak, és összeveti azokkal, amelyek 1933-ban az átlagosnál is jobban támogatták az NSDAP-t.
„1933-ban nagy volt az NSDAP támogatottsága azokban a körzetekben, ahol az AfD ma erős” – mondta Felix Hagemeister, a tanulmány társszerzője a DW-nek. Hozzátette: „Helytelen lenne bármiféle okozati összefüggésről beszélni ebben a tekintetben”. Hagemeister szerint inkább a jobboldali irányzatok nemzedékről nemzedékre való átörökítéséről van szó. Kelet-Németországban különösen egyértelmű ez a kapcsolat azon régiókban, ahol korábban az NSDAP-t, most pedig az AfD-t támogatják. De ez létezik Rajna-vidék-Pfalzban is, amely Németország nyugati részén található. Christian Booss, a Szövetségi Polgári Oktatási Ügynökség munkatársa arra mutatott rá, hogy egy 2024-es elemzés szerint az AfD népszerűségét részben a társadalmi-gazdasági különbségek határozzák meg, vagyis az, hogy bizonyos régiókban hogyan élnek az emberek, és ez hogyan vezet kulturális és ideológiai különbségekhez.