Trump állítása szerint nem tudott arról, hogy egy újságíróval is haditervet osztottak meg
Az Egyesült Államok Központi Parancsnokságának erői precíziós légicsapásokat hajtanak végre húti célpontok ellen 2025 márciusában (Fotó: AFP via Europress/Egyesült Államok Központi Parancsnoksága)

Semmit sem tud arról Donald Trump, hogy adminisztrációjának tagjai az egyik ismert külpolitikai újságírót vélhetően tévedésből felvették abba a Signal-csoportban, ahol a jemeni húszi terrorista milícia bázisaira tervezett katonai csapás részleteit beszélték meg – a BBC szerint ezt állította az amerikai elnök az Ovális Irodában.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, a Trump-adminisztrációval egyébként meglehetősen kritikus Jeffrey Goldberget ismerősnek jelölte a titkosított üzenetküldő szolgáltatáson, vagyis a Signalon Michael Waltz, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója. Két nappal később kapott egy értesítést arról, hogy bekerült egy csevegőcsoportba, amelynek illusztris tagjai voltak: többek között Marco Rubio külügyminiszter; JD Vance alelnök; Tulsi Gabbard, a Nemzeti Hírszerzés igazgatója; Scott Bessent pénzügyminiszter és egy aktív CIA hírszerző tiszt, akinek a nevét nemzetbiztonsági okokból az Atlantic újságírója nem hozta nyilvánosságra. Ott beszélték meg a közelgő, a jemeni húszi terrorista milícia bázisaira tervezett katonai csapás részleteit.

Az MTI beszámolója szerint a Fehér Ház vizsgálatot indított az ügyben. Brian Hughes, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője úgy fogalmazott, hogy „nem szándékolt” módon a minősített adatokról szóló kommunikáció részesévé vált egy arra fel nem hatalmazott személy. Szerinte az eset egyébként bemutatja, hogy az adminisztráció vezető tisztségviselői között „mély és átgondolt koordináció” van szakpolitikai kérdésekben. Brian Hughes megjegyezte, a húszik elleni katonai akció sikere demonstrálta, hogy az nem jelentett kockázatot sem amerikai katonákra, sem a nemzetbiztonságra.