Trump dühös lett Putyinra
Donald Trump amerikai elnök beszél a kriptovalutákkal foglalkozó csúcstalálkozón a washingtoni Fehér Házban 2025. március 7-én. (Fotó: MTI/EPA/Chris Kleponis)

Donald Trump kritikát fogalmazott meg Vlagyimir Putyinnal szemben vasárnap, az NBC-nek nyilatkozva, azzal fenyegetőzve, hogy „másodlagos vámokat” vet ki az orosz olajra, ha az ország meghiúsítja az Ukrajnával kötendő tűzszüneti megállapodásról szóló tárgyalásokat. Az amerikai elnök „nagyon dühös” és „kiakadt”.

Az NBC műsorában Trump egyre növekvő türelmetlenségét jelezte a tárgyalásokkal kapcsolatban. Azt mondta, hogy „bármelyik pillanatban” 25-50 százalékos vámot vethetnek ki az orosz olajra, és hogy még a héten beszélni kíván orosz kollégájával. „Ha Oroszország és én nem tudunk megegyezni az ukrajnai vérontás megállításáról, és ha úgy gondolom, hogy ez Oroszország hibája volt – ami lehet, hogy nem az –, de ha úgy gondolom, hogy Oroszország hibája volt, akkor másodlagos vámokat fogok kivetni az olajra, az Oroszországból származó összes olajra” – fogalmazott. A másodlagos vámok olyan országok importjára kivetett adók, amelyek olyan országból vásárolnak termékeket, amelyeket büntetni kíván. 

Trump azt is mondta, hogy „nagyon dühös, dühös” Putyinra, amiért megkérdőjelezte Zelenszkij szavahihetőségét, és amiért kilátásba helyezte egy új vezetés szükségességét. Trump azt sugallta, hogy az ilyen megjegyzések visszavethetik a tárgyalásokat, és hogy azok „nem megfelelőek”. „Az új vezetés azt jelenti, hogy sokáig nem lesz megállapodás, igaz?” – tette fel a költő kérdést Trump. Az AFP tudósítása szerint Putyin pénteken egy átmeneti kormány felállítását szorgalmazta Ukrajnában.

Az iráni nukleáris képességekről folytatott tárgyalásokról Trump azt mondta, hogy a két ország tisztviselői „tárgyalnak”, azt mondta, hogy fontolóra venné másodlagos vámok kivetését Iránra, ha az nem kötne megállapodást az Egyesült Államokkal annak biztosítására, hogy ne fejlesszen ki atomfegyvert. Az NBC beszámolója szerint felvetette a katonai fellépés lehetőségét, ha a gazdasági és egyéb intézkedések nem vezetnek eredményre. „Ha nem kötnek alkut – mondta Iránról – bombázás lesz. Olyan bombázás lesz, amilyet még soha nem láttak.”