
Grönland megszerzése érdekében minden az asztalon van – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök, megerősítve, hogy szándéka teljesen komoly a sziget amerikai befolyás alá helyezésére. A grönlandi miniszterelnök, Jens-Frederik Nielsen viszont leszögezte, hogy az Egyesült Államok nem kapja meg a szigetet.
Trump az NBC News televíziónak vasárnap adott telefonos interjút, amelyben kifejtette, hogy jó esélyt lát arra, hogy az Egyesült Államok katonai erő alkalmazása nélkül is eléri a célját, „Meg fogjuk szerezni Grönlandot. Igen, 100 százalék” – mondta az elnök egy nappal azután hogy az alelnöke, J.D. Vance vezette delegáció látogatást tett a Dániához tartozó autonóm területen található amerikai katonai támaszponton.
Az alelnök a katonai támaszponton elmondott beszédében kifejtette, hogy Dánia az elmúlt 20 évben nem tette meg az elégséges lépéseket Grönland biztonságának garantálására, ezért a sziget mostanra kevésbé biztonságos, mint volt egykoron, harminc-negyven évvel ezelőtt. Kifejtette azt is, hogy Dánia nem tartotta a lépést, és nem biztosította az elégséges forrásokat a grönlandiak biztonságának megőrzésére a kínai, orosz és más nemzetek befolyásszerzési kísérleteitől sem. „Üzenetünk Dánia számára nagyon egyszerű: nem végeztek jó munkát” – mondta.
Az alelnök az Északi-sarkkörért zajló geopolitikai versennyel kapcsolatban megállapította, hogy Kína és Oroszország rendkívüli érdeklődést mutat az északi átjáró és a sarkvidéki hajózási útvonalak, valamint a sarkköri ásványkincsek iránt, de az Egyesült Államoknak azt kell biztosítania, hogy övé legyen a vezető szerep az északi sark térségében.
Jens-Frederik Nielsen megválasztott grönlandi miniszterelnök vasárnap a Facebookon tett bejegyzésében utasította el azt, hogy a szigetet az Egyesült Államok megszerezze. „Hadd mondjam ki világosan: az Egyesült Államok nem kapja meg Grönlandot. Senkié sem vagyunk. Magunk döntünk a jövőnkről. Nem szabad félelemből reagálnunk. Nyugalommal, méltósággal és összetartással kell reagálnunk” – írta.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök szerdán készül Grönlandra utazni, hogy szorosabbra fűzze a kapcsolatokat Dánia és autonómiát élvező területe között. Donald Trump amerikai elnök január 20-i hivatalba lépése óta többször jelezte, hogy szeretné, ha Grönland az Egyesült Államokhoz tartozna, és a törekvést amerikai nemzetbiztonsági érdekekkel magyarázta.