
A Trump-adminisztráció bejelentette, hogy megszünteti az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) külföldi segélyezési szerződéseinek több mint 90 százalékát. Ez világszerte mintegy 58 milliárd dollárnyi amerikai támogatás megvonását jelenti – írja a Politico. (A nagyjából 54 milliárdos tételhez jön a Külügyminisztérium további 4,4 milliárd dolláros megszorítása). A lépés előzménye, hogy az amerikai legfelsőbb bíróság vezető bírája, John Roberts szerdán felfüggesztette azt a bírói végzést, ami kötelezte volna a Trump-kormányzatot a befagyasztott kifizetések újraindítására.
A Trump-kormány a terveit egy, az Associated Press által megszerzett belső feljegyzésben, valamint az egyik szövetségi perben benyújtott dokumentumokban ismertette. A Politico szerint a kormányzat által részletezett megszorítások után alig maradna olyan megmenthető USAID-projekt, amelyet az érdekvédők a kormánnyal folytatott bírósági csatározások során próbálhatnának fenntartani. Ezzel az intézkedéssel Washington megtöri azt a több évtizedes amerikai politikát, amely szerint a külföldi segélyezés az Egyesült Államok érdekeit is szolgálja más országok és gazdaságok stabilizálásával, valamint szövetségek kiépítésével.
A lap emlékeztet arra, hogy Trump és szövetségese, Elon Musk szinte minden más területnél gyorsabban és keményebben sújtott le a külföldi segélyezésre a szövetségi kormányzat leépítésére irányuló törekvéseik részeként. Mindketten azt állítják, hogy a USAID-projektek a liberális célok előmozdítását szolgálják, és pazarlásnak tekintik az ezekre fordított pénzt. Előbbit hangoztatja az Orbán-kormány is, ami Trumpék intézkedéseinek hatására indított – egyelőre kommunikációs fronton – támadást azon magyarországi szereplők ellen, akik a USAID támogatásából részesültek.
Trump még január 20-án rendelte el, hogy 90 napon belül felül kell vizsgálni a USAID programjait, meg kell nézni, mely külföldi támogatási programokat érdemes folytatni. Ezzel együtt szinte egyik napról a másikra leállította az összes külföldi támogatási forrást. A finanszírozás befagyasztása több ezer, az Egyesült Államok által támogatott külföldi programot állított le, miközben a kormányzat és Musk Kormányhatékonysági Minisztériumának csapatai kényszerszabadságra küldték vagy elbocsátották a USAID dolgozóinak többségét. A szövetségi bíróságon szerdán benyújtott dokumentumok szerint azok a nonprofit szervezetek, amelyek szerződéses alapon dolgoztak a USAID-del, arról számoltak be, hogy Trump politikai kinevezettjei és Musk csapatai példátlan sebességgel bontották fel a USAID szerződéseit világszerte, anélkül, hogy lehetőség nyílt volna érdemi felülvizsgálatra. Összességében a Trump-kormány a 6200, többéves USAID-szerződés közül 5800-at megszüntetett. Ezzel összesen nagyjából 54 milliárd dolláros támogatást vont vissza.