– Magyarország számára van lehetőség a „javulásra”, de az EU nem habozik leállítani a finanszírozásokat, ha szükséges – mondta a Politico-nak adott interjújában Michael McGrath, az Európai Unió új, demokráciáért és jogállamiságért felelős biztosa. Michael McGrath találkozott magyar tisztviselőkkel is, és elmondta, az EU értékeinek tiszteletben tartása elengedhetetlen a pénzügyi támogatás folytatásához.
A Politico szerint Michael McGrath megjelenése új fejezetet nyit Brüsszel számára az Orbán Viktor vezette Magyarországgal folytatott feszült jogállamisági és finanszírozási vitájában. Kiemelték, a volt ír pénzügyminiszter hangsúlyozza, nem fog visszariadni attól sem, hogy szükség esetén megvonják az országnak nyújtott uniós támogatásokat. „Soha nem késő senki számára, hogy visszalépjen a szakadék széléről és elősegítse a pozitív változást” – fejtette ki.
Az Európai Parlament 2018-ban indította el a 7. cikk szerinti eljárást Magyarországgal szemben, súlyos jogsértések miatt. Az eljárás, amely Magyarország szavazati jogának felfüggesztéséhez vezethetett volna, politikai megosztottság miatt megrekedt. 2022-ben az EU végrehajtó szerve pénzeszközöket fagyasztott be, köztük a Magyarországnak szánt körülbelül 22 milliárd eurót, emberi jogi és igazságszolgáltatási aggályok miatt. Tavaly több mint 10 milliárd eurót feloldottak, de Magyarországnak december 31-ig lépéseket kell tennie, hogy elkerülje további egy milliárd euró végleges elvesztését.
„A Bizottság hajlandóságot mutatott arra, hogy szükség esetén cselekedjen, és különböző lépéseket tett... de én egy új biztos vagyok” – hangsúlyozta McGrath hozzáfűzve, hogy már volt egy „jó találkozója” Bóka János magyar Európa-ügyi miniszterrel. Kiemelte, semmiképpen sem lesz agresszív vagy harsány, de ezt ne tévesszék össze gyengeséggel. Ezzel reagált Terry Reintke, a Zöldek társelnökének kritikájára, miszerint „túl ír” lenne a feladathoz. A Politico cikkében említésre kerül, hogy az Európai Parlament bizottságának legutóbbi, Magyarországról szóló jelentése továbbra is súlyos hiányosságokat tárt fel a médiaszabadság és a pluralizmus, valamint a korrupció elleni küzdelem terén. McGrath ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a felülvizsgálat „a következő költségvetési ciklus keretében történik majd meg, de az elv egyértelmű: „a jogállamiság betartása elengedhetetlen az uniós forrásokhoz való hozzáféréshez”.