Véget ért Donald Trump és Elon Musk barátsága, felváltva szólogatnak be egymásnak
Donald Trump amerikai elnök (j) és Elon Musk milliárdos amerikai üzletember sajtótájékoztatót tart a washingtoni Fehér Ház Ovális irodájában 2025. május 30-án, abból az alkalomból, hogy Musk távozik a Kormányzati Hatékonysági Osztály (Department of Government Efficiency - DOGE) éléről. (MTI/EPA/Politico pool/Francis Chung)

Egészen néhány nappal ezelőtti távozásáig a második Trump-adminisztráció legbefolyásosabb tagjának számított a formális kormányzati pozícióval nem bíró Elon Musk, aki a világ leggazdagabb embereként kicsivel több, mint 290 millió dollárral (több mint 100 milliárd forinttal) támogatta a republikánus elnökjelöltet. A techmilliárdos a kampány során nem fukarkodott az eposzi jelzőkkel: szerinte „a civilizáció jövője” volt a tét, mondván, hogy „ha a szabad véleménynyilvánítás joga elvész Amerikában, az egész világra a zsarnokság fog borulni” – ironikus módon a szélsőjobboldali összeesküvés-elméleteket és álhíreket előszeretettel megosztó milliárdos a demokratákat vádolta a szólásszabadság jogának korlátozásával. A milliárdos azonban távozása óta egyre erősebb kritikát fogalmazott meg az elnökkel és a kormányzattal szemben, az elnök által benyújtott „Nagy Csodaszép Törvényjavaslat”-ot „undorító förtelem”-nek nevezte, és egyértelműen arra szólította fel a szenátorokat, hogy azt ne szavazzák meg a Felsőházban.

A Donald Trump névadási szokásainak megfelelően „csodaszép”-nek és „nagy”-nak nevezett gigantikus törvényjavaslat alapvetően a költségvetésről szól, ám salátatörvény-jelleggel olyan érdekességek is szerepelnek benne, miszerint a tagállamok 10 évig semmilyen módon nem korlátozhatnák a mesterséges intelligenciát, és a bíróságok nem járhatnának el az elnökkel és az egész adminisztrációval szemben, ha azok a bírósági határozatokat nem tartanák be.

Kínai típusú megfigyelőállam kiépítését is megengedné Trump költségvetési törvénytervezete
Nádasi Balázs

Kínai típusú megfigyelőállam kiépítését is megengedné Trump költségvetési törvénytervezete

Viták kereszttüzében Trump „Nagy Csodaszép Törvénye”: a konteóhívő és ízig-vérig trumpista Marjorie Taylor-Greene nem tudta, mit szavaz meg, nem olvasta el, Musk szerint „undorító förtelem” a javaslatcsomag.

Musk kritikáját az elnök nem hagyta szó nélkül. Egy, az Ovális Irodában adott interjújában elmondta, nagyon csalódott a kormányzati megszorító intézkedéseket és elbocsátásokat levezénylő milliárdosban, mivel, állítása szerint, a techmogul igenis ismerte a törvénytervezetet, mielőtt az be lett volna adva, és leginkább azon sértődött meg, hogy az elektromos gépjárművek támogatását kivették a csomagból. (Egészen eddig vásárlásonként 7500 dolláros jóváírást kapott minden vevő az államtól, amennyiben elektromos gépkocsit vesz, a zöld átállás jegyében. Ez 1,2 milliárd dollár jóváírástól fosztotta volna meg a Tesla vevőit tavaly, ami a cég teljes bevételének 19 százaléka. A Tesla részvényei, melyek kiheverték a korábbi zuhanásokat, az elmúlt 5 napban 16 százalékot vesztettek értékükből.)

A techmilliárdos nem hagyta szó nélkül korábbi szövetségese állításait, és az általa tulajdonolt, X-re átkeresztelt közösségi médiafelületen tweetek egész sorában cáfolta az elnököt. Először is felidézte egy több évvel ezelőtti interjúját, amiben azt állította, hogy a támogatásokat ki kell vezetni, aztán cáfolta, hogy tudott volna a törvényjavaslatról, mondván, az éj leple alatt nyújtották azt be, és szinte senki sem olvasta azt el. Felidézte a 2018-as Mike Johnsont (a jelenlegi képviselőházi elnököt), aki szerint a deficitet mindenáron meg kell fékezni, kritizálta magát a törvényjavaslatot, hogy az nem lehet egyszerre „nagy” is és „gyönyörű” is, egy kommentben pedig kijelentette, hogy Trump valójában az ő segítsége nélkül elvesztette volna a választást, és egy új párt létrehozása mellett kezdett kampányolni azzal, hogy követőinek feltett egy eldöntendő kérdést, itt van-e az ideje egy olyan párt létrehozására, amelyik „a középen lévő 80 százalékot” képviselné? „Jövő novemberben meglesz a lehetőségünk arra, hogy kirúgjuk az összes olyan politikust, akik elárulták az amerikai népet”, írta egy másik posztban Musk, utalva ezzel a másfél év múlva esedékes félidős választásokra. Musk azt is állítja, hogy Trump azért nem hozza nyilvánosságra az Epstein-aktákat, mert szerepel bennük.

– Elonnak és nekem nagyszerű kapcsolatunk volt. Nem tudom, hogy ez így lesz-e a jövőben is – mondta az elnök a már említett Ovális Iroda-i interjújában. Nagyon úgy tűnik, hogy a politikai barátság tényleg elmúlt, és helyébe a kölcsönös adok-kapok lépett. Olyannyira, hogy Trump már azzal fenyegetőzik, hogy a kormányzat felmondja az összes szerződését Musk cégeivel, majd hozzátette: „csodálkozom, hogy Biden ezt nem tette meg!”