
Három világhírű professzor is felmondott a Yale Egyetemen, és terveik szerint Kanadába költöznek, hogy a Torontói Egyetemen tanítsanak tovább – adta hírül a Yale News blogoldal. A fasizmus történetével foglalkozó Jason Stanley, illetve a XX. századi diktatúrákkal foglalkozó történész, Timothy Snyder és felesége, a szintén történész Marci Shore amiatt adták be a felmondásukat, mert úgy vélik, hogy az Egyesült Államokban a politikai helyzet egyre inkább a fasizmus felé való elmozdulás irányába mutat.
Míg Snyder és Shore már a novemberi választások után eldöntötték, hogy elhagyják az országot, Stanley az előző héten döntött így, amikor tudomást szerzett arról, hogy a New York-i Columbia Egyetem engedett a Trump-adminisztráció nyomásának. Többek között változtatott az egyetem területén érvényes gyülekezési szabályokon, illetve jóváhagyta, hogy a Közel-Kelettel foglalkozó intézetét külső szerv felügyelje. Az egyetem ezen kívül visszavonta több végzett hallgató már kiadott diplomáját, felfüggesztette számos hallgató jogviszonyát, másokat pedig egyenesen kizárt az intézményből. 2024 tavaszán ugyanis több palesztinpárti tüntetés is volt az egyetemen, és panasz érkezett az (akkor még demokrata) Oktatási Minisztériumhoz a zsidó vallású hallgatók jogainak megsértésével kapcsolatban, a Trump-kormányzat pedig erőteljesen lépett fel ez ügyben.
Kapituláló egyetemek
A kormányzat fenyegetései között szerepelt egy 400 milliós állami támogatás megvonása is a zsidó vallású vagy származású hallgatókat ért antiszemita fenyegetésekre hivatkozva, az 1964-es Civil Rights Act (Polgári Jogok Törvénye) VI. fejezete alapján. Utóbbi mindenféle vallású, származású, bőrszínű vagy nemű hallgató számára biztosítja az egyforma jogokat az oktatás minden területén. (Donald Trump 2000-ben még ingatlanmágnásként pontosan ugyanekkora összegben, 400 millió dollár értékben akart a Columbia Egyetem részére ingatlanokat eladni, ám az egyetem vezetése elállt az üzlettől.)
Legalább egy, másik egyetemen tanuló hallgatót az ICE ügynökei fényes nappal, a nyílt utcán tuszkoltak be kisteherautójukba, miután az Egyesült Államok Külügyminisztériuma megvonta tőle a hallgatói vízumot. Többek vízumát meg úgy vonta vissza, hogy az érintettek arról nem is kaptak értesítést. Ezt a gyakorlatot Marco Rubio törvényesnek nevezte, legalább 300 hallgatói vízumot ő maga személyesen vont vissza. Ezek a hallgatók a nyilvánosan elérhető információk szerint többnyire muszlim vallásúak, de mindenképpen palesztinpártiak, akik az ellen tiltakoztak, hogy az izraeli hadsereg Gázában civileket ölt meg, illetve „népirtást” emlegettek. Rubio szerint „Hamász-párti holdkórosok”-ról van szó, bár bővebben ezt nem fejtette ki sem ő, sem a Külügyminisztérium. A Columbia Egyetem több végzett hallgatója tiltakozásul széttépte az egyetem által kiadott diplomáját. mert az meghajolt a kormányzati akarat előtt.
Jason Stanley könyvei közül magyarul is kapható az „Így működik a fasizmus”. Tovább művei közül az orwelli hangulatú Erasing History arról szól, hogyan változtatják meg az emlékezetpolitikát, illetve hogyan írják át a történelmi kánont a fasiszta államok, hogy azzal kontrollálják a jövőt. A Viktor Klemperer-i és George Lakoff-i ihletésű How Propaganda Works a diktatúrák nyelvhasználatáról szól. Stanleynek zsidó felmenői vannak, nagyszülei a náci Németországból menekültek az Egyesült Államokba.
Timothy Snyder könyvei közül magyarul is megjelent A szabadság felszámolása, A zsarnokságról – Húsz lecke a huszadik századból, a Fekete Föld – a holokauszt: múlt és fenyegető jövő. Angolul megjelent könyve még a The Road to unfreedom – Russia, Europe, America (Út a szabadságvesztéshez: Oroszország, Európa, Amerika) és az On Freedom, azaz A szabadságról. Marci Shore könyvei közül kiemelkedik a The Taste of Ashes: The afterlife of Totalitarianism in Eastern Europe (A hamu íze: Élet a totalitáriánus rendszerek után Kelet-Európában) és a The Ukranian Night: An Intimate History of Revolution (Az ukrajnai éjszaka: egy forradalom bizalmas története).
Timothy Snydert és Marci Shore-t a Torontói Egyetem már korábban is megkörnyékezte, ők a novemberi választások után döntöttek úgy, hogy elfogadják az ajánlatot. Snyder elsősorban családi okokat nevezett meg az ajánlat elfogadása után: úgy vélte, gyerekeiknek Kanadában biztosabb a jövőjük. Snyder és Shore mindketten elsősorban a XX. századi közép-európai történelemmel foglalkoznak, és mindketten vontak már párhuzamot korábbi írásaikban a fasizmus és a Trump-kormányzatok működése között.
Elítélő nyilatkozat
Shore-nek Stanley-hez hasonlóan zsidó felmenői vannak, ők több, mint 3000, szintén zsidó származású egyetemi tanárral együtt aláírták azt a nyilatkozatot, amelyben elítélik, hogy a Trump-kormányzat célba vette a Columbia Egyetemen tiltakozó palesztinpárti tanulókat, és amelyben felszólítják az egyetemeket az elnöki adminisztrációval szembeni ellenállásra. „Egységesek vagyunk abban, hogy mellébeszélés nélkül elítélünk mindenkit, aki a mi nevünkre hivatkozik – cinikusan az antiszemitizmus elleni küzdelem jegyében –, hogy zaklassa, kiutasítsa, letartóztassa vagy kitoloncolja egyetemi közösségeink polgárait” – írják ebben a nyilatkozatban. Marci Shore hozzátette: „Többnyire nem értek egyet azzal, ami mellett Mahmoud Khalil kiállt, de ha elfogadjuk, hogy különböző ügynökségek ránk törjék az ajtót, és bárkit is elvigyenek amiatt, mert erőszakmentesen kiállt saját véleménye mellett, akkor a terror uralmának engedünk.” Shore arra is figyelmeztetett, hogy ha palesztinpárti tüntetőket vesznek őrizetbe az antiszemitizmus elleni harc álságos nevében, akkor pont, hogy a zsidó vallású vagy származású embereken csattanhat az ostor, mert ez antiszemita megmozdulásokat eredményezhet, mondván: „a zsidó származású emberek bűnbaknak lesznek kikiáltva egy fasiszta államhatalom által végbevitt erőszakos cselekedetek miatt.”
A Columbia Egyetemen kívül maga a Yale is (a Harvarddal és Princetonnal együtt) vizsgálat alatt van, mert a kormányzat szerint nem védték meg eléggé a zsidó hallgatóikat. A New York-i székhelyű, 1913-as alapítású, diszkriminációellenes és kimondottan zsidóbarát (eredetileg Anti-Defamation League of B'nai B'rith néven alapított) Rágalmazásellenes Liga volt az, amelyik panaszt nyújtott be még tavaly ezen egyetemek ellen. Ebben azt állították, hogy ezen egyetemek nem tettek eleget az antiszemitizmus terjedése és a zsidó vallású hallgatók vegzálása ellen. A Yale Egyetem ezt cáfolta, mondván, az egyetem régóta aktívan tesz az antiszemitizmus mindenféle megjelenési formája ellen.