Minden bizonnyal egy víz alatti, eddig fel nem térképezett hegy volt az az azonosítatlan tárgy, aminek október elején nekiment az amerikai haditengerészet USS Connecticut nevű atommeghajtású tengeralattjárója a Dél-kínai-tengeren – derült ki az amerikai haderő belső vizsgálatából. Erről a csendes-óceáni 7. flotta szóvivője egy közleményben tájékoztatta az amerikai CNN hírtelevíziót.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, az incidens nemzetközi vizeken történt, az ütközésben 11 tengerész szenvedett közepes mértékű sérüléseket, a jármű meghajtásáról gondoskodó atomreaktornak ugyanakkor nem lett baja. Az akkori információk szerint a USS Connecticut egy rutinfeladatot hajtott végre a Dél-kínai-tengeren, amikor nekiment egy ismeretlen tárgynak. A most név nélkül nyilatkozó amerikai tisztségviselők megjegyezték, hogy a tenger alatti hegy nem szerepelt a haditengerészet térképén.
A baleset után a USS Connecticut az amerikaiak guami hadi kikötőjébe ment, ahol megkezdték a károk felmérését és kijavítását. A balesetben megsérült tengerészeket egyébként még a fedélzeten ellátták.
Az incidens jelenleg talán a világ egyik legforróbb térségében, a Dél-kínai-tengeren történt, ahol az elmúlt időszakban több szempontból is igen feszült a helyzet. Egyrészt Kína és Tajvan között eszkalálódik megint a politikai helyzet. Peking 1949-es önhatalmú megalakulása óta nem ismeri el és szakadárokként tekint a 36 ezer négyzetkilométer területű és 24 milliós szigetre. A tajvani külügyminiszter, Csiu Kuo-cseng szerint az elmúlt 40 évben nem volt ilyen rossz a geopolitikai helyzet, és ilyen nagy a katonai nyomás. A megfigyelések szerint idén október elején előfordult olyan, amikor a tajvaniak több mint ötven illegális kínai légtérsértést jegyeztek fel egyetlen nap alatt. Tajpejben egyébként azzal számolnak, hogy Peking 2025-ig lerohanja a szigetet.
A Dél-kínai-tenger e konfliktustól függetlenül is komoly viták színtere: miután ugyanis Kína bejelentette igényét a terület nagy részére, a környező országok és Washington ellenérzéseit fejezte ki. Az Egyesült Államok és szövetségesei rendszeresen járőröznek a térségbeli nemzetközi vizeken, kihasználva a hajózás szabadságához fűződő jogukat. Néhány nappal korábban a tajvani védelmi minisztérium arról tájékoztatott, hogy katonáikat az amerikai haderő tagjai képzik ki. Kína nemtetszéssel figyeli ezeket az eseményeket.
Az amerikai haditengerészeti témákkal foglalkozó USNI News szakportál szerint 2005-ben történt legutóbb, hogy egy amerikai tengeralattjáró egy másik víz alatti objektumnak ütközött. Akkor a USS San Francisco mintegy 150 méteres mélységben csapódott teljes sebességgel egy víz alatti hegynek Guam közelében. Abban a balesetben egy tengerész vesztette életét.