Von der Leyen: „Ez súlyos csapás a világgazdaságra”
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke felszólal az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén 2025. április 1-jén. (Fotó: MTI/EPA/Ronald Wittek)

Súlyos csapásnak nevezte a frissen bejelentett amerikai vámokat a világgazdaságra Ursula von der Leyen. Az Európai Bizottság elnöke úgy fogalmazott: „Legyünk tisztában az óriási következményekkel: a világgazdaság súlyosan megszenvedi ezt, a bizonytalanság fokozódik, és további protekcionista intézkedésekhez vezethet. A következmények milliók számára lesznek súlyosak világszerte”. Felhívta a figyelmet arra, hogy Trump vámjai hatással lesznek a fogyasztókra és a vállalkozásokra, amelyek jellemzően az intézkedések bevezetése után viselik az áruk megemelkedett költségeit.

„A fogyasztók azonnal megérzik majd a hatását, különösen a legkiszolgáltatottabb polgárok fognak szenvedni” – fogalmazott a bizottsági elnök hozzátéve, hogy minden vállalkozás, legyen az nagy vagy kicsi, már az első naptól kezdve károkat szenved el. Az Egyesült Államokkal folytatott üzleti tevékenység költsége drasztikusan meg fog emelkedni, ráadásul úgy tűnik, hogy a káoszban nincs semmiféle rend: „nincs egyértelmű útvonal a kialakuló bonyolult és kaotikus helyzetben, mivel minden jelentős kereskedelmi partner érintett” – fogalmazott. Von der Leyen arról is beszélt, hogy Európa ellenintézkedéseket készít elő Trump vámjaira válaszul, véglegesítik az első intézkedéscsomagot a bevezetett acélvámokra reagálva, és további ellenintézkedéseket is előkészítenek arra az esetre, ha a tárgyalások kudarcot vallanak.

Kína „válaszcsapást” ígért, miután Donald Trump jelentős új vámokat jelentett be az USA-ba irányuló exportra. (Ez utóbbi mértéke a mostani táblázat alapján 34 százalék, de az összérték eléri az 54 százalékot). A kínai kereskedelmi minisztérium közölte, az ország határozottan ellenzi az új vámokat, és ellenintézkedéseket fog tenni saját jogainak és érdekeinek védelme érdekében. Kína a lépést „tipikus egyoldalú megfélemlítési gyakorlatnak” minősítette, és sürgette Amerikát, hogy törölje a vámokat, a kereskedelmi partnereivel a nézeteltéréseket az egyenlő felek közötti párbeszéd útján oldja meg.