WHO: Csökkent a nem koronavírusos betegek ellátási színvonala
Az ENSZ egészségügyi világszervezetének (WHO) genfi székháza (Fotó: Yann Forget/Wikimedia Commons)

A koronavírus-járvány miatt kevesebb ellátás jut a más betegségektől szenvedő pácienseknek –  írja az Mfor.hu az Egészségügyi Világszervezet (WHO) májusban, 155 országban végzett, és hétfőn közzétett felmérésére hivatkozva.

„Az országoknak újszerű megoldásokat kell találniuk, hogy a Covid-19 elleni küzdelemben fenntarthassák a nem fertőző betegségek esetén is a fontos egészségügyi szolgáltatásokat” – jelentette ki Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója.

Orvosi kamara: így kell rangsorolni a kritikus állapotú betegeket
Magyar Hang

Orvosi kamara: így kell rangsorolni a kritikus állapotú betegeket

A Magyar Orvosi Kamara közzétette, milyen etikai megfontolások alapján kellene dönteni az erőforrásokról pandémia idején.

A felmérés szerint az országok 31 százalékában az idült szív- és érrendszeri betegségek esetében az ellátást korlátozták vagy teljesen leállították. Az államok 42 százalékában a rákos, 49 százalékában a cukorbetegek, és több mint felében a magas vérnyomástól szenvedő páciensek ellátását nem tudták a korábbi színvonalon biztosítani. A rehabilitációs programokat az országok 63 százalékában mérsékelték, de egyes szűrőprogramok, mint például a mammográfiás vizsgálatok is érintettek voltak. Különösen jelentős korlátozások az alacsonyabb jövedelemszintű országokban voltak.

A WHO által összeállított dokumentum szerint a legtöbb esetben azért mondták le az időpontokat, mert az orvosi személyzetet a Covid-19 betegek kezelésére elvonták, illetve a betegek a kijárási korlátozások miatt nem mehettek el kezelőorvosukhoz.