A mohácsi vész, Nándorfehérvár és Buda elestének napjáig hirdeti fényfestés az újjászületett Szent István-termet
Az újjászületett Szent István-terem közelgő megnyitását hirdető fényfestés a Budavári Palota Duna felőli homlokzatán 2021. augusztus 13-án este (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)

A Budavári Palota eredeti formájában helyreállított épületrészében, a déli összekötő szárnyban újraalkotott díszes szoba augusztus 20-án nyitja meg a kapuit a látogatók előtt, akik az első napokban ingyenesen nézhetik meg a helyiséget. Országszerte öt városban egyedi installációk is felhívják a figyelmet az újjászületett Szent István-teremre – közölte a Várkapitányság az MTI-vel.

A beszámoló szerint a legendás történelmi helyiség remekműveinek motívumaiból több száz apró részletet felhasználva egyedi, vetített mintázat díszíti a Budavári Palota keleti homlokzatát. Szent István mellett kirajzolódik IV. Béla király és Árpád-házi Szent Erzsébet alakja is, mindhármukról látható alkotás a teremben. A fényfestés augusztus 29-ig minden este fél 9 és éjfél között ékesíti a Várhegy tetejét. Érdekesség, ha hihetünk a krónikás hagyományoknak, augusztus 29. nem épp a legszerencsésebb nap a magyar történelemben. Többek között 1521-ben ezen a napon veszett oda Nándorfehérvár erődje, ahogy a törökök 1526-ban ezen a napon verték meg a Magyar Királyság seregeit Mohács mellett és 1541-ben e napon foglalták el Buda várát is.

A dajka, aki ellopta a Szent Koronát
Balogh Roland

A dajka, aki ellopta a Szent Koronát

Kottaner Jánosné és segítői 1440-es besurranó akciójához képest sok körömrágós akciófilm könnyed sétagalopp csupán.

A Budavári Palotanegyedben, Keszthelyen, Székesfehérváron, Veszprémben és Visegrádon pedig a kiterjesztett valóság segítségével lehet bepillantást nyerni az újjáépített történelmi terem szépségébe. A Szent István-terem motívumaival díszített szabadtéri installációk célja, hogy a rajtuk található QR-kód beolvasása után az érdeklődők betekinthessenek a lenyűgöző helyiség részletgazdag világába, többek között megnézhetik az ország legnagyobb Zsolnay-kandallójának díszes csempéit, a szenteket és királyokat ábrázoló festményeket, valamint a fából készült, faragott mennyezetet.

Mint írják, az óriási érdeklődésnek köszönhetően egy hétvége alatt betelt az összes előregisztrációs hely az újjászületett Szent István-terembe, amely augusztus 20-tól a hónap végéig előzetes foglalás nélkül is megtekinthető ingyenesen. A naponta 10 órától negyed óránként induló vezetett látogatásokra – érkezési sorrend szerint – a helyszínen is be lehet csatlakozni korlátozott számban. A szeptember 1-től induló bővített, 1 órás tárlatvezetésekre az alábbi linkre kattintva lehet már jegyet venni. Ezek árából az I. kerületiek 50 százalékos kedvezményre jogosultak.

A Szent Korona-kutatás számára is fontos, 1681 végén kiadott nyomtatvány került az Országos Széchényi Könyvtárba
Magyar Hang

A Szent Korona-kutatás számára is fontos, 1681 végén kiadott nyomtatvány került az Országos Széchényi Könyvtárba

A Központi Antikvárium árverésén vásárolt kötet jelentőségét tovább növeli, hogy a 16–17. századi koronázásokról viszonylag kevés egykorú önálló kiadvány jelent meg.