A szegedi szimfonikusok újra a Zeneakadémián
Szegedi Szimfoikusok.  - Fotó: Szeged.hu/Szabó Luca

A Szegedi Szimfonikus Zenekar hosszú idő után lép fel újra a budapesti Zeneakadémián, ezzel új fejezetet kezdve az együttes történetében. Művészeti vezetőjük, Dubóczky Gergely a koncert kapcsán mesél a fejlődési lehetőségekről és a klasszikus zene mai helyzetéről.

„A Zeneakadémia minden muzsikus számára szentély, ezért mindig kivételes, ha alkalom nyílik itt fellépni – mondja a Magyar Hangnak Dubóczky Gergely, a Szegedi Szimfonikus Zenekar karmestere azzal kapcsolatban, hogy május 15-én hosszú idő után koncertet adnak az intézményben. Közel száz fővel hazánk egyik legnagyobb együtteséről van szó, évtizedek óta fontos szereplői a magyar zenei életnek. „Ha karmesterként egy zenekarral együtt dolgozunk, akkor nemcsak a technikai tudásra van szükség, hanem arra is, hogy megtaláljuk azokat az apró összefonódásokat, amelyek igazán különlegessé teszik a közös munkát. Az elmúlt két évben, amióta itt dolgozom, ez igazán jól sikerült. Fantasztikus zenészek és egyéniségek vannak ebben az együttesben. Izgalmas kihívás, hogyan formáljuk együtt a hangunkat” – mondja Dubóczky Gergely.

Szerinte a Szegedi Szimfonikus Zenekar egyik legnagyobb erőssége a muzsikusok elhivatottsága és sokoldalúsága. Széles repertoárral dolgoznak, különböző műfajokban kell helytállniuk tagoknak nap mint nap. Szoros kapcsolatot ápolnak a Szegedi Nemzeti Színházzal, rendszeres közreműködői a színház zenés produkcióinak. „Előfordult nemrég, hogy délelőtt még egy Haydn-művet próbáltunk, este pedig már a Marica grófnő színpadi próbáján játszott a zenekar” – meséli Dubóczky Gergely, aki fontos feladatának érzi, hogy szoros kapcsolatot ápoljanak a helyi közönséggel és kapcsolatot találjanak más művészeti ágakkal is.

Folyamatosan keresik az új utakat, hogy a hagyományos koncertek mellett innovatív produkciókat is létrehozzanak. Nemrég írtak alá egy stratégiai megállapodást a Szegedi Tudományegyetemmel, melyben a hallgatóknak különleges lehetőségeket biztosít a zenekar. Egyéb oktatási jellegű együttműködések mellett újonnan indult Világsztárok Műhelye elnevezésű mesterkurzus-sorozatukban a zenekarhoz látogató sztárszólisták tartanak a hallgatóknak rövid mesterkurzusokat. Rendszeres az együttműködés más szegedi kulturális társintézményekkel, mint például a Kövér Béla Bábszínházzal vagy a Kiss Kunszt Galériával. Idén indult kamarazenekari bérletük utolsó hangversenyéhez kapcsolódóan Nádler István-kiállítás is nyílt itt.

A karmester elárulja, az egyik legnagyobb kihívás, amellyel szembesülnek, hogy miként hozzák össze a zenekart és a közönséget úgy, hogy az élmény mindkét fél számára teljes legyen. Szerinte ez állandó feladat, a közönséget és a zenekart is folyamatosan inspirálni kell, hogy minden egyes koncert új felfedezés legyen. Ezzel kapcsolatban optimista, az emberek nyitottak, és nem csak az idősebb korosztály. Egyre több fiatalt látnak a közönség soraiban.

Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2025/19. számában jelent meg, május 9-én.