Alexandra-ügy: hiába a 3,5 milliárdos kár, vádemelés sem lesz
Galambos Ádám, a G-Adam kiadó (j) és Szalontai Attila, az Elektro Press Stúdió képviselője demonstrál az Alexandra Nyugati téri könyvesházánál 2017. február 17-én (Fotó: MTI Fotó: Balogh Zoltán)

Nagy értékre elkövetett sikkasztás miatt indult nyomozás az Alexandra könyvesboltlánc ellen még 2017 februárjában, amely 8 év után mostanra lezárult. Az eredményeknek azonban nem örvend a könyves szakma, hiszen kiderült: a rendőrség bizonyíték hiányában lezárta a nyomozást, így még a vádemelési szakaszig sem jutott el az ügy – írta meg az Index.

A lapnak Galambos Ádám, a Magyar Könyvkiadók Érdekvédelmi Szövetségének (MKÉSZ) elnöke, a G-ADAM Kiadó vezetője nyilatkozott, aki elmondta, a rendőrség azzal indokolta a határozatát, hogy a rendelkezésre álló adatok és bizonyítási eszközök alapján nem állapítható meg bűncselekmény. A döntés óriási felháborodást keltett az érintett könyvkiadók körében, hiszen mint korábban megírtuk, az MKÉSZ érdekvédelmi szövetségébe tartozó kiadóknak összességében 150-200 millió forinttal tartozott a Könyvbazár Kft., de az összes, Alexandra üzleteiben terjesztő kiadók kára becslések szerint 3,5 milliárd forintra rúghat. Galambos Ádám úgy becsülte, kiadója 3,5 millió forintot veszített.

Galambos Ádám az Indexnek úgy nyilatkozott, felháborító döntés született, és szerinte valakikkel nagyon jóban kell lenniük Matyi Dezsőéknek, hogy egy „ekkora bűncselekményt ilyen könnyen megúszhassanak”. Mindezt a magyar igazságszolgáltatás kudarcának nevezte, szerinte az egyértelmű bizonyítékok ellenére sétált el a tettes. „Felháborító. Persze lassan már semmin nem lepődök meg ebben az országban, de ezt nem gondoltam volna. Olyan régóta tart már ez az ügy, hogy szinte nem is emlékszem rá, mikor kezdődött, ennyi idő alatt pedig csak addig jutott el a magyar igazságszolgáltatás, a rendőrség, hogy 3 és fél milliárd forint ellopása nem bűncselekmény” – nyilatkozott a lapnak Galambos.

Úúgy fogalmazott, arculcsapásnak élik meg a könyvkiadók, hogy az ügy még a bíróságig sem jutott el, és hogy „hülyének nézik” őket. „Fel is hívtam a rendőrséget a határozat megjelenése után, de nem értem el senkit, azt is nehéz kideríteni, hogy pontosan kihez tartozik ez az ügy. Emellett felmerül a kérdés, hogy mégis mit nyomoztak 8 éven keresztül, aminek csupán ennyi lett az eredménye. Egy normális, demokratikus országban egy-két év alatt a bíróságra jut el egy ilyen ügy, nekünk meg a napi kemény munkánk mellett kell jogorvoslati lehetőségek után kutatnunk” – mondta.

Mint ismert, az Alexandra könyvesboltlánc 2017 januárjában vált fizetésképtelenné, tetemes tartozást hagyva hátra a könyvkiadók felé, ami főleg független kiadókat sodort az ellehetetlenülés szélére. Az Alexandra-könyvesboltok bérleti szerződéseit részben más könyvesboltláncok vették át, a könyvkiadók felé felhalmozott tartozásnak azonban nem volt fedezete. Galambos Ádám azért is alapította meg a Magyar Könyvkiadók Érdekvédelmi Szövetségét, hogy lehetőséget teremtsen az Alexandra-károsultak közös fellépésére. A szervezetnek 25-30 könyvkiadó a tagja, amelyek nem tagjai nagy, tőkeerős könyves cégcsoportoknak, mint a Libri vagy a Líra.