
81 éves korában meghalt Sebastião Salgado brazil fotóművész, akit a számos díjat nyerő fotói mellett a környezetvédelmi tevékenysége miatt is lehetett ismerni. A hírt az általa és a felesége által alapított szervezet, az Instituto Terra közölte pénteken, amit a Telex vett észre.
„Sebastião sokkal több volt, mint napjaink egyik legnagyszerűbb fotográfusa. Partnerével, Lélia Deluiz Wanick Salgadóval reményt vetett ott, ahol pusztulás volt, és életre hívta azt a hitet, mely szerint a környezetünk helyreállítása az emberiség iránti szeretet kifejezése is. A fényképezőgépével a világot és annak ellentmondásait mutatta be, az életével pedig az átformáló tevékenység erejét” – áll a közleményben.
Salgado Brazília Minas Gerais államának Aimorés nevű városában született. Kezdetekben színes, később kizárólag fekete-fehér felvételeket készített, melyek védjegyévé váltak, akárcsak leghíresebb képsorozata, mely a brazil Serra Pelada aranybányánál készült. 1993-1999-ig az Exodus projekt keretében, száműzötteket, menekülteket fényképezett, akik üldözöttekké váltak hazájukban vallási okból, politikai nézeteik, származásuk miatt, vagy az éhezés elől menekültek. Rajtuk keresztül mutatta be a 20. század végének fájdalmas történelmét – írja a Wikipédia.
2000-ben világszerte kiállításokat rendeztek a képeiből. 2001-ben UNICEF jótékonysági nagykövet lett. 2004 és 2011 közötti Genezis projektjének célja a természet és az emberiség arcainak bemutatása, mely tájakról, vadvilágról, ősi hagyományokkal és kultúrákkal élő emberi közösségekről készült fotósorozatból áll. 2014-ben Wim Wenders A föld sója című filmje Salgado életét és munkásságát mutatja be. 2021-ben Amazônia címmel 7 év fotográfusi munkájával az amazoniai esőerdők védelmére szerette volna felhívni a figyelmet. A fotókiállítás Jean-Michel Jarre zeneszerző zenei kísérőanyagával nyílt meg. Több mint 120 országban készített fotósorozatokat. Legtöbbjük számtalan publikációban és könyvkiadásban helyet kapott. A képeiből összeállított kiállítások körbejárták a földet. Magyarországon a World Press Photo kiállításokon, 2004-ben a Ludwig múzeumban, 2017-ben pedig a Műcsarnokban kaptak helyet képei.