
A Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház munkatársainak egy jelentős része, közel 30 fő döntött úgy, nem kívánja folytatni munkát az intézményben a március 1-jétől regnáló új igazgató, Zalán János vezetése alatt.
„Méltatlan és rendkívül nehéz helyzetbe került a Kolibri Színház csapata. A Magyar Színházi Társaság (MSZT) számára is megerősítették: a Társulat egyharmada, 28 tagja már most jelezte, kilép ebből a helyzetből, otthagyja a színházat. Nem ad hoc módon. Hanem mert igenis meggyőződtek arról, hogy a Kolibri Színház megszűnik, a korábbi értékeinek megtartására ugyanis nincs garancia, még akkor sem, ha a neve megmarad. A meggyőződésüket sajnos csak erősítette, hogy a Kolibri szemléletét és értékeit évtizedeken keresztül komolyan védelmező, fejlesztő eddigi igazgató nem tudta elkerülni a politikai csapdát, és ebben a gyötrő, az idegeket is felőrlő időszakban végül egy másik utat választott, nem a Társulatét, (...) Mondhatnánk: nem sok ez a 28, végül is »csupán« egy szám. Nem, nem! Sokkal több mint egy szám, és sokkal több mint 28. Ez annak a »kulturális nemzetstratégiának« a lényegét mutatja, amely miatt ide jutott nem csak a Kolibri Színház, sokan mások is a színházi szakmából. A megalázás, zsarolás, politikai lavírozás, az egzisztenciális félelmek, hogy mi lesz akkor, ha nem kötünk meg bizonyos kompromisszumokat, nem megyünk bele bizonyos játszmákba – hosszú évek óta nyomasztja és kínozza a szakmánkat” – olvasható a Magyar Színházi Társaság által kiadott szolidaritási közleményben.
Az MSZT felidézi, hogy 2025. március 1-jétől – a szakmai tiltakozások, kiállások, felszólalások, sőt, egy hatósági vizsgálat ellenére – új vezetője lett a Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színháznak. „Ez a bizonyos hatósági nyomozás az új igazgató korábbi színházvezetői időszakát érinti, amikor a Pesti Magyar Színházat egyszemélyi felelősséggel irányította. Az akkori gazdasági ügyekkel kapcsolatos feljelentést a fenntartó Kulturális és Innovációs Minisztérium tette meg saját átfogó vizsgálata alapján, igaz, ismeretlen tettesek ellen. A nyomozás még tart. Ugyanez a Kulturális és Innovációs Minisztérium most – a szakmai tiltakozások, kiállások, felszólalások és a hatósági nyomozás ellenére – kinevezte ezt a személyt a Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház élére. (...) A kinevezés módszerét, és magát a kinevezést sem lehet elfogadni szakmailag, morálisan. (Tegyük azért hozzá: ami szakmai, az mindig morális is.) Nem lehet elfogadni, hogy a politikai lojalitásért járjon egy intézmény, hogy egy politikai érdekközösség egy szakmai értékközösséget semmibe vegyen" – írják.
Mint arra az MSZT levele is emlékeztet, az új direktor „nemzetstratégiai” intézménnyé alakítaná a Kolibrit. „Ez mit is jelenthet? Politikai felügyelői szerepkört adhat magának – pontosabban adhatnak neki –, amely révén feltehetőleg a Nemzeti Kulturális Tanács új tagjaként a gyerekek színházi nevelésével foglalkozó többi intézmény munkájába is beleszólása lehet. Bekerül a politikai központba, és belavírozza oda a Kolibri Színházat is. Innentől ez egy egészen más színház lesz".
A hírek szerint a felmondott színészek között van többek között: Nyirkó Krisztina, Nizsai Dániel, Szívós Károly, Török Ágnes, Erdei Julia, Krausz Gábor, Rácz Kármen, Rácz Kriszta, Bárdi Gergő, Kőszegi Mária, Csernák Norbert. Felmondott a teljes színházi nevelési csapat, Gyevi-Bíró Eszter, Bogdán-Sákovics Eszter, Eck Attila, Fekete Balázs, Keszte Bálint, Kámán Orsolya, távozik a színház rendezője, Vidovszky György, valamint a színház látványtervezője, Orosz Klaudia, továbbá sokan a háttértárak dolgozói közül, díszítők, ügyelők, kellékesek, többek között Kiss Géza ügyelő, Szabó Lívia kellékes, Reymeyer Dóra kellékes és Végvári Eszter művészeti titkár. Úgy tudni, az évad végével még többen tervezik távozásukat a színházból.
Azt megelőzően, hogy nyilvánosságra került a tömeges felmondás ténye, Hankó Balázs kulturális miniszter arról beszélt az ATV-nek adott interjújában, hogy Magyarországon befolyásszerzés zajlik a magyar egyetemekkel szemben, a magyar gazdasággal szemben, a magyar kultúrával szemben. Hankó szerint a Kolibri a jövőben „nem ilyen európai orientációjú színházként fog működni”. Arra a kérdésre, hogy ez mit jelent, a miniszter azt válaszolta: „Hát abban az esetben, hogyha 18 európai uniós ország szembe jön Magyarországgal annak kapcsán, hogy 18 év alatti gyermekek esetében ne legyen genderpropaganda, akkor szerintem ebből egyértelmű”.