Nagy Ervin és Pogány Judit is kiálltak a Kolibri Színházért
Demonstráció a Kolibri Színházért (Fotó: Magyar Hang/Makrai Sonja)

Szabad élet, szabad madár címmel tartottak szolidaritási tüntetést szerda délután a Kolibri Színház Jókai téri épülete előtt a színház alkotói és támogatói a Civil Bázis nevű „humanista, ökoszociális” egyesülettel közösen, mivel Hankó Balázs kulturális miniszter Zalán Jánost nevezte ki a színház igazgatói posztjára. A demonstráció szervezői a Zalán Jánost támogató bizottság döntését jogi és szakmai szempontból is megkérdőjelezhetőnek tartják: egyrészt pályázata több ponton nem felel meg a fenntartó által előírt követelményeknek, emiatt kinevezése óta számtalan szakmai szervezet, művész, színház emelte fel hangját. Másrészt még nem zárult le a korábban Zalán által vezetett Pesti Magyar Színház gazdálkodása ügyében tett büntetőfeljelentés miatt indított vizsgálat. A pár száz fős tömegben feltűnt többek között Ascher Tamás rendező, Pelsőczy Réka, a Katona József Színház művésze és Upor László, a FreeSZFE Egyesület vezetője is.

„Fel vagyok háborodva mint apa és mint színész. Az ébredő erő, ami közösségnek a része vagyok a jövőben nem engedi, hogy a politikai lojalitás felülírja a szakmaiságot. Számunkra a szakmaiság lesz mindenekfelett a legfontosabb, függetlenül attól ki szavaz ránk, ki szeret minket. A tradíciót, a folytonosságot fogjuk támogatni, szeretnénk ha olyan hagyományok, mint ami a Kolibrinek van, ne tűnjenek el a magyar kulturális palettáról – ígérte a Tisza Párthoz kötődő Nagy Ervin színész a Kolibri Színház igazgatói pályázati eredménye miatt szervezett szerdai tüntetésen. Mint elmondta, „vérlázító, hogy most olyan emberre próbálják meg bízni egy patinás társulat vezetését, aki gazdasági ügyekben kétes hírnévre tett szert és a jövőben akár az is kiderülhet, hogy valamilyen gazdasági bűncselekményben vett részt”. Nagy Ervin beszédét azzal zárta, ha Zalán János a jövőben valóban felnőtt színházzá alakítja a Kolibrit, akkor százszor ennyien fognak kijönni a színház elé. 

Nagy Ervin a Kolibri Színház melletti tüntetésen
Nagy Ervin a Kolibri Színház melletti tüntetésen (Fotó: Magyar Hang / Makrai Sonja)

A társulat mellett állt ki Pogány Judit Kossuth-díjas színész is, aki a Kolibri Kék madár című darabot rendezte a Kolibriben 1997-ben. „Amióta ez a színház létezik, azóta hűséges nézője vagyok, rajongásig szeretem. Mindent elsöprő kötődésem van hozzájuk. Mindig úgy jövők ki ebből a színházból, mint néző, hogy egy csodával lettem gazdagabb. Ez a társulat összeforrott, amelynek tagjai tudnak együtt gondolkodni, egyet akarni, de most bejön egy idegen szellem, egy idegen akarat, amelynek semmi köze ehhez a színházhoz. Nem lehet ennyire semmibe venni a társulat akaratát – mondta Pogány Judit, aki hangsúlyozta, a Kolibri értő színházi közönséget nevel, ezt pedig szerint a színház főrendezője, a társulat által is támogatott, de a szakmai bizottság által elutasított Vidovszky György képes továbbra is garantálni, aki érti a gyerekek nyelvét. 

Pogány Judit is felszólalt a Kolibri mellett
Pogány Judit is felszólalt a Kolibri mellett (Fotó: Magyar Hang / Makrai Sonja)

A Kolibri két tagja, Nyirkó Krisztina és Szívós Károly újfent elismételték, hogy miért tartja a társulat aggályosnak Zalán János művészi elképzeléseket nélkülöző és a színház által képviselt progresszív vonaltól eltérő pályázatát. Zalán megválasztását szakmai tévedésnek titulálták, míg a korábbi igazgató, Novák János konzulensi bevonását kirakatakciónak nevezték, ami egyáltalán nem jelent a társulat számára garanciát. A társulat tagjai kérik Hankó Balázs kulturális minisztert, hogy vonja vissza Zalán kinevezését, Karácsony Gergely főpolgármestertől pedig arra várnak, tegyen lépéseket a színház megmentéséért.

A megmozdulás résztvevői két petíciót is alá írhattak, melyek közül az egyiket a tüntetést követően vittek el Hankó Balázs kulturális miniszternek, a másikat pedig Karácsony Gergely főpolgármesternek juttatják el, hogy tegyen meg mindent a Kolibri megmentéséért és Zalán János pályázatának érvénytelenítéséért. Mint azt Horgas Péter, a tüntetés szervezője elmondta, egy nappal korábban már kaptak is egy levelet a fővárostól, amelyben azt írták, már folynak a tárgyalások Hankó Balázzsal egy új megállapodásról. Végül Hankó Balázs és a minisztérium egyik államtitkára fogadta egyeztetésre a társulat által igazgatóként támogatott Vidovszky Györgyöt és Horgas Pétert, a Civil Bázis alapítóját. Később a Telex arról írt, hogy a közel félórás tárgyalás nem vezetett eredményre, Vidovszkyék szerint Hankó válasza nagyjából az volt: Brüsszel.

Mint ismert, a főváros egyetlen, kifejezetten ezzel a profillal rendelkező gyermek- és ifjúsági színházának igazgatói posztjára – a társulat tiltakozása ellenére, a társulati meghallgatáson ugyanis mindösszesen egyetlen szavazatot kapott – Zalán Jánost nevezték ki, miután a színházat 1992-ben megalapító és azóta vezető Novák János nem pályázott újra a posztért. Nemrég azonban napvilágot látott a hír, miszerint Novák János konzulensként csatlakozik Zalánhoz, akinek megbízatása a Kolibri Színház élén 2025. március 1-jén lép életbe.

A Magyar Színházi Társaság azonnali magyarázatot várt Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős minisztertől, majd nyílt levélben kérte Karácsony Gergely főpolgármestert a kialakult, „rendkívül méltatlan helyzet” megoldására – a Vidnyánszky Attila vezette Magyar Teátrumi Társaság viszont üdvözölte a lépést. A fővárosi fenntartású színházak vezetői – a Városmajori Szabadtéri Színpadot és a Kristály Színteret működtető Szabad Tér Színház Nonprofit Kft. (Benkő Nóra), a Trafó (Erdődi Katalin), az Örkény Színház (Gáspár Máté és Mácsai Pál), a Radnóti Színház (Kováts Adél), valamint a Katona József Színház (Máté Gábor) – is aggodalmukat fejezték ki a döntéssel szemben, a nyílt leveléhez többek között Molnár Piroska, Udvaros Dorottya, Scherer Péter és Tasnádi István csatlakozott. Mindeközben a Vidnyánszky Attila vezette Magyar Teátrumi Társaság tizenhét igazgatója nyílt levélben állt ki Zalán mellett, mondván a szakmai bizottság tagjai „kifejezetten szakmai kritériumok mentén” hozták meg döntésüket.

Vidovszky György főrendező, a teátrum igazgatására kiírt pályázat egyik indulója a szerdai demonstráció előtt így írt a kiállás okairól: „Megpróbáltunk szakmailag érvelni több fórumon, nyilvánosan, zárt körben, leveleket írtunk a döntéshozónak, információkkal láttunk el mindenkit, akit csak lehetett a nálunk folyó munka értékeiről és annak jövőbeli veszélyeztetéséről. Nem lett eredménye. Nem számított egyetlen szakmai érvünk sem. Pedig a többség tudja, hogy igazunk van. Nem maradt más eszközünk, minthogy így hallassuk a hangunkat. Barátaink, támogatóink, fantasztikus kollégák, akikre száz éve múlva is emlékezni fognak állnak ki mellettünk. Ez erőt ad. Vajon meghallják-e a hangjukat, gondolataikat azok, akiknek kellene. Vajon felfogják-e, hogy most nem csak a mi bőrünkre, hanem a gyerekek bőrére megy a játék? Éppen ezért semmilyen politikai döntés nem igazolható, ha ilyen súlyos szakmai hiányosságok és aggályok figyelmen kívül hagyásával történt. Hát, ezért megyünk most az utcára. Mielőtt mind az utcára kerülünk. Öltözzetek melegen, mert »hidegen fújnak a szelek«!”