Nem maradhat az ifjúsági irodalom kategóriában egy magyar szerző műve
Könyvesbolt (Fotó: Pixabay)

A nemrég elfogadott törvény miatt nem árulhatnák 18 év alattiaknak a kötetét – erről tájékoztatták Papp Dórát, a Tükörlelkek íróját. A szerző a Facebook-oldalán írt arról, hogy a közelgő Könyvhét előtt kapott telefonhívást kiadójától, a Ciceró Könyvstúdiótól. A kiadó arról tájékoztatta, hogy levelet kapott a Libritől, melyben az szerepelt, hogy három könyve, így a Tükörlelkek-sorozat tagjai, valamint az Interferencia a továbbiakban 18 éven aluliak számára nem terjeszthetőek. A Tükörlelkek című ifjúsági regény első része még 2015-ben jelent meg, elmondása szerint azóta négy kiadást ért meg, és remek visszajelzéseket kapott olvasóktól, szülőktől, tanároktól. A könyvet egyébként a 14 éven felüli korosztálynak írta.

„Tudjátok, mi a legdühítőbb? Az, hogy az én könyveimen kívül csupán EGYETLEN könyv került megnevezésre, Victoria Aveyard egyik műve. A GABO kiadócsoportról beszélünk, ahová a Ciceró kiadó tartozik, számos megjelent címmel, LMBTQ+ tartalommal – mégis, egy világhírű szerző mellett csak az én három címemmel van gond. Milyen érdekes” – írta Papp Dóra. Hozzátéve, most azzal próbálkoznak, hogy a Librikben ez a három kötet átkerül a szórakoztató irodalom kategóriába. „Viki, Martin, Jeremy, Killian – ők a karaktereim, a gyermekeim, és szeretem őket minden botlásukkal együtt. Ők nem férnek bele az állítólagos gyermekvédelmi törvénybe. Meg a nagy lóf*szt, azt. Ez itt, kérem, háború, amit a magyar kiadók és szerzők ellen indítottak, így, az Ünnepi Könyvhét előtt bő egy héttel” – tette hozzá a szerző.

Madarász Éva: Minél több mindent megismer egy gyerek, annál nyitottabbá válik
Lakner Dávid

Madarász Éva: Minél több mindent megismer egy gyerek, annál nyitottabbá válik

Láttam, ahogy jönnek le az iskoláslányok a lépcsőn, és minden második a Szent Johanna Gimit szorongatta – idézte fel lapunknak Madarász Éva színésznő, mi adta a kezdő löketet egy ifjúsági regény megírásához.

Nemrég Rétvári Bence államtitkár volt az, aki beleszállt Alice Oseman Heartstopper-köteteibe. Mint a KDNP-s politikus a Facebook-oldalán írta: „Valljuk meg, igencsak nem várt helyzetbe kerül a szülő, amikor az ifjúsági irodalom polcról gyanútlanul leemelt Heartstopper című könyvben hirtelen csókolózó fiúkat ábrázoló képregényt talál. Nem tudja a szülő, hogy most őt akarják provokálni, vagy a gyerekét átnevelni!? A könyv leírásából kiderül, hogy a történet egy fiúról szól, aki vonzalmat érez egy másik fiú iránt. A címlapot és egy-egy oldalt elnézve, talán az a fő üzenete a könyvnek, hogy bármelyik tinédzserből lehet homoszexuális, mégha ránézésre a másik nem érdekli is.”

A politikus rögtön el is merengett a történelmen, úgy vélve, hogy először csak „be kellett engedni a divatos ideológiát az irodalomba”, aztán már csak politikailag korrekt könyvek jelenhettek meg, a többire várt a cenzúra vagy a zúzda, rosszabb esetben égetés. Rétvárinak ellentmondani látszik, hogy eddig Magyarországon csak egy könyvet daráltak le, méghozzá Dúró Dóra Mi Hazánk-politikus a Meseország mindenkié című kötetet.