Tizenkét év után jön új regénye a legfontosabb kortárs amerikai írónak
Thomas Pynchon 1953-ban (Forrás: Wikipedia)

Váratlan bejelentést tett kiadója, a Penguin Random House: tizenkét év után új regénnyel jelentkezik a talán legjelentősebb kortárs amerikai író, Thomas Pynchon. Az utóbbi besorolást nemcsak mi osztjuk, öt éve idéztük Harold Bloom amerikai irodalomtudóst, aki a négy legnagyobbként Philip Roth-t, Don DeLillót, Cormac McCarthy-t és Thomas Pynchont említette. Közülük már csak a 88 éves DeLillo és a 87 éves Pynchon vannak életben.

Igaz, utóbbiról évtizedek óta terjednek népszerű összeesküvés-elméletek, miszerint talán már rég nem is él, esetleg valaki más ír a nevében. Mindennek oka, hogy J. D. Salinger mellett Pynchon volt az elmúlt száz év legnagyobb amerikai rejtőzködője. Az utolsó rendes fotó az ötvenes évekből, még fiatalkorából származik, azóta egyetlen alkalommal sem állt kamera elé. Évtizedeken át nem is lehetett tudni, éppen hogy nézhet ki, és csak nemrég sikerült egy lapnak fél évnyi nyomozást követően fotókat készítenie arról, amint állítólag fiával szavazni ment. A The National Enquirer képein látható idős férfi kétségkívül lehet a Súlyszivárvány és A 49-es tétel kiáltása szerzője, de egyéb felnőttkori képek továbbra sem állnak róla rendelkezésre.

A mítoszt környezetében élők, illetve az irodalmi nyilvánosság is ápolja: A Huntington Könyvtár 2022-ben vette meg az író negyvennyolc dobozt kitevő archívumát, benne kéziratokkal, feljegyzésekkel. De sem magánlevelek, sem fotók nincsenek ezek között. Pynchon bujkálása megihlette a Simpson családot is, két részben felbukkant az író, az arcán csak egy zacskóval, melyen egy kérdőjelet lehetett látni. Viszont az író saját magát szinkronizálta a két 2004-es epizódban, így ez az a ritka alkalom volt, hogy a hangját legalább lehetett hallani. Nem ez volt az egyetlen találkozása a filmes világgal, Beépített hiba (Inherent Vice) című regényét 2014-ben adaptálta a vászonra Paul Thomas Anderson, a főszerepekben Joaquin Phoenixszel, Owen Wilsonnal és Josh Brolinnal.

Pynchon kifejezetten ritkán jelentkezik új kötettel, a legutóbbi a 2013-ban megjelent Kísérleti fázis (Bleeding Edge) volt. Legjelentősebb munkáiként az 1973-as Súlyszivárványt és az 1966-os A 49-es tétel kiáltását tartják számon, míg Pynchont a posztmodern egyik legfontosabb amerikai írójaként emlegetik. Eddig elmaradt irodalmi Nobel-díját az egyik legsúlyosabb hiányként róják fel többen.

Friss regénye, a Shadow Ticket október 7-én jelenik meg, annak ráadásul egy része Magyarországon fog játszódni. A harmincas évek nagy gazdasági világválságának idejére ugrunk majd vissza, ahol hősünk váratlanul Magyarországon köt ki, ott pedig se tengerpart, és a beszélt nyelv is mintha egy másik bolygóé lenne. Pynchon kedveli a nyomozós-utazós történeteket, magyarokról pedig már A 49-es tétel kiáltásában is volt szó: „Egy este kirohant egy buliról, mert valaki azt a szót ejtette ki, hogy köcsög. Menekült magyar keramikus volt az illető, és szakmai dolgokról csevegett, de hát ilyen volt ez a Mucho: mimózalélek.”

Az említett regény, ahogy a Súlyszivárvány, a Beépített hiba és a Kísérleti fázis is megjelent már magyarul, viszont a V. (1963), a Vineland (1990), a Mason&Dixon (1997) és az Against the Day (2006) kiadása nálunk egyelőre még várat magára. A Shadow Ticket fordításáról sincs egyelőre hír, mindenesetre A 49-es tétel kiáltását és a Súlyszivárványt magyarító Széky János Facebook-oldalán úgy kommentálta a bejelentést: „a magyar epizód külön izgalmas lesz”.