Udvaros Dorottya gyászol, Hegedűs D. Géza felosztaná birodalmát
Hegedűs D. Géza a Lear király próbáján Forrás: Katona József Színház

A 4 millió beoltott elérését követően sok egyéb mellett megnyílhattak a kulturális intézmények is, így a színházak is. A hatályos kormányrendelet értelmében csak a védettségi igazolvánnyal rendelkező személyek látogathatják ezeket az intézményeket, számukra a zárt térben sem kötelező a maszk viselése, és ugyancsak elhagyhatják a maszkot a velük lévő 18 évnél fiatalabbak is. 

A lehetőség ellenére sok teátrum nem él a nyitás lehetőségével, inkább streamelve közvetíti még előadásait. Ám vannak, ahol újra felgördül a függöny, de ha az időjárás engedi a szabatéri színházakban is elindulhat az élet. Több társulat bemutatóval is készül, ezek közül állítottunk össze egy szubjektív listát. 

Május 29-én, szombaton Zsámbéki Gábor Lear király rendezésének premierjével nyitja meg újra kapuit a budapesti Katona József Színház. A darab színpadi próbái még tavaly novemberében álltak le, de a bezárások után online folytatták a munkát. A XX. század híres Shakespeare-kutatója, R. A. Foakes szerint „a Lear királyt egy ideig még Shakespeare legnagyobb művének fogják tartani, mert egyik tragédiájában sem lehet olyan részletesen hallani a modern világ aggodalmairól és problémáiról, mint ebben”. A címszerepet a Vígszínház művésze, Hegedűs D. Gézát alakítja, mellette a főbb szerepeket Ónodi Eszter, Pelsőczy Réka, Kocsis Gergely, Rajkai Zoltán, Bányai Kelemen Barna, Bezerédi Zoltán, Keresztes Tamás, Tasnádi Bence játsszák, William Shakespeare szövegét Nádasdy Ádám fordította.

Hegedűs D. Géza: Nem fogadom el megosztottságunkat
Lakner Dávid

Hegedűs D. Géza: Nem fogadom el megosztottságunkat

A színészt kérdeztük az Eszenyi-ügyről, a Magyar Teátrumi Társasággal való kiegyezésről és a világjárványról is. Interjú!

Tasnádi István Kartonpapa című darabját mutatja be június 13-án a Nézőművészeti Kft. és a Szkéné Színház, ráadásul a darabot maga a szerző viszi színre. A történet pár évvel a rendszerváltás után játszódik. Éva nemrég veszítette el férjét, a nagytekintélyű munkásőrparancsnokot. Olyannyira megszenvedi az imádva-rettegett családfő hiányát, hogy egy életnagyságú kartonképmással helyettesíti. A rokonság megegyezik, hogy tapintatból nem teszik szóvá Éva különös gyászmunkáját, és a kedvéért úgy tesznek, mintha a kartonpapa valóban élne. Évát a Kossuth- és Jászai Mari-díjas Udvaros Dorottya alakítja, mellette Scherer Péter, Mucsi Zoltán, Parti Nóra, Mosolygó Sára és Varga Ádám szerepel az előadásban. 

Udvaros Dorottya: Nem szeretném, ha bárki felhasználná a nevem
Magyar Hang

Udvaros Dorottya: Nem szeretném, ha bárki felhasználná a nevem

A Kossuth-díjas színésznő pályája meghatározó mestereinek tekinti Székely Gábort, Zsámbéki Gábort és Ascher Tamást.

Kern András és Hernádi Judit jutalomjátékának ígérkezik Bess Wohl Válaszfalak című vígjátéka, melyet június 18-án mutatnak be a Városmajori Szabadtéri Színpadon. Az Orlai Produkciós Iroda előadása egy idős házaspár életébe nyújt betekintést. A két ember látszólag szeretetben, megértésben él egymás mellett, betéve ismerik a másik minden mozdulatát, gondolatát. Az új otthonba való költözés azonban fenekestül forgatja fel életüket, felszínre buknak a különbségek, a beteljesítetlen tervek, viszonzatlan érzések. Hernádi Judit és Kern András mellett Pataki Ferenc, Nagy Dániel Viktor, Grisnik Petra, Rohonyi Barnabás és Peremartoni Krisztina lép színpadra. 

„Itt állok identitás nélkül” – Interjú Kern Andrással
Makrai Sonja

„Itt állok identitás nélkül” – Interjú Kern Andrással

A művész a Vígszínházban eltöltött öt évtizedéről és a Színház- és Filmművészeti Egyetem átalakításának álindokairól.

Dán királyfiból brit király: így változik Nagy Ervin Koltai Róberté, ők alakítják ugyanis a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház Hamlear című elődadásának címszerepét. Győrei Zsolt és Schlachtovszky Csaba szerzők Shakespeare két hősét gyúrták össze egy karakterré. A főhős ifjúkorától aggastyánságáig egy egész élet gyötrelmeivel, vívódásaival szembesül a néző. A burleszkszerű komédia olyan fontos kérdéseket is feszeget, mint a szülő-gyermek kapcsolat, viszonzatlan érzelmek, megfelelési kényszer, valamint az öregséggel való szembenézés. Az előadást Őze Áron, a Bartók Kamaraszínház új igazgatója rendezi, a bemutatót a július 4-én a gyulai Shakespeare Fesztiválon tartják.