Hivatalosan három város (Veszprém mellett a görög Elefszína és a romániai Temesvár) viseltheti idén az Európa Kulturális Fővárosa címet, és a hétvégén az utolsóban, a Bega-parti településen is elkezdődnek a programok. A soknyelvű és sokvallású Temesvár világszínvonalú programokkal várja a látogatókat, alig kétórányi autóútra Szegedtől.
Eredetileg 2021-ben kellett volna megtartani az egyéves eseménysort, de a világjárvány miatt két évvel eltolták az eseményt. Így aztán a hivatalos megnyitóra most hétvégén, február 17-19 között kerül sor, több mint 130 rendezvénnyel, köztük szabadtéri koncertekkel, kiállításokkal, rendhagyó terekben zajló színházzal és filmbemutatókkal. Az idelátogatók ezt követően sem fognak unatkozni: az év többi része is tele lesz eseményekkel és előadásokkal – hetente átlagosan több mint 30 rendezvényt tartanak majd. A város multikulturalitására jellemző, hogy a sajtómegnyitón részt vevő román kulturális miniszter, Lucian Romașcanu öt nyelven: a román és angol mellett magyarul, németül és szerbül kívánt jó reggelt az újságíróknak.
A programoknak egy magyarul is jól beszélő programigazgatója van, Ramona Laczko-David személyében, aki lapunk rövid interjút is adott:
– Lajkó Félix fellépése is része lesz a nyitóünnpeségnek, de aki eljön Magyarországról, annak egy ritka lehetősége lesz belepillantani világszínvonalú román kulturális értékekbe. Ezek közül mit javasol?
– Örülök ennek a kérdésnek, mert a multikulturalitás nem csak azt jelenti, hogy egy adott kisebbség bemutatja a maga (különben értékes és unikális) kulturáját, hanem egy párbeszédet is jelent különböző nemzetek között és egy egészséges kíváncsiságot a másikra. Aki Szegedről, Budapestről vagy éppen Újvidékről eljön Temesvárra, az például ezen a hétvégén egy igen erős felhozatalt talál kortárs képzőművészeti kiállításokból: a Sete Cronica - Krónikus szomjúság című kollektív kiállítás a város több terében (Mária Terézia bástya, Temesvári Helyőrségparancsnokság, Corneliu Miklosi Közlekedési Múzeum, Stefánia palota) új befogadási módokat javasol arra azokra a kritikus időszakra, amelyben élünk. Az alkotók nehéz kérdéseket tesznek fel környezetvédelemről, politikáról, kultúráról, társadalmi kapcsolatokról, és ebbe a párbeszédbe bekapcsolódtak nemzetközi képzőművészek is a románok mellett. Egyébként az egész éves program erről a bátorságról szól: merjünk kérdezni! Temesvár mindig is élenjáró volt ebben – gyerekkoromban Sepsiszentgyörgyön úgy tekintettünk erre a városra, mint a nagybetűs Nyugatra.
– Ez a bátorság látszik a pénteki nyitóünnepség fellépőin is: egy világhírű romániai roma zenekar, a Taraf de Caliu után egy ukrán rapper, Alyona Alyona ad koncertet.
– Szombaton pedig egy török származású hangművész, Tarek Atoui a Temesvári Zsinagógában adja elő a performanszát, bemutatva, hogy a vallások között sincsenek határok. Vasárnap este Lajkó Félixet is láthatják a lengyel VOŁOSI-val a Bánáti Filharmónia termében.
Az Európai Kulturális Fővárosa programsorozat keretében idén több mint ötezer művész látogat el Temesvárra, és a számtalan programra egymillió látogatót várnak. Vannak különleges, szokatlan dolgok is: a Pepiniera – 1306 növény Temesvárnak például a város szimbolikus helyére, a Győzelem térre épített öt szintes fémszerkezet. A városi faiskola növényeiből építettek egy függőleges parkot, erős üzenetet közvetítve a városi biodiverzitásról.