Ki fizesse a sajtót? – Kultúrtáj Ad hoc

Magyarországon jó ideje azt próbálja sulykolni a kormány, hogy a külföldről érkező pénz rossz, idegen érdeket szolgál, ezért előbb létrehozták a Szuverenitásvédelmi Hivatalt, majd beterjesztették az úgynevezett átláthatósági törvényt is, hogy elzárják a hazai független médiát és civil szervezeteket a külföldről érkező forrásoktól. Eközben keveset tudunk arról, hogy a kérdésről mit gondolnak az olvasók, nézők, és mennyire zavarja őket, ha egy független médiaorgánum uniós vagy más forrásokra is pályázik a hazai bevételei mellett.

A 21 Kutatóközpont és a Médiafórum 800 fős online reprezentatív kutatásban vizsgálta, hogy a sok éves, egyre intenzívebb propagandának milyen hatása volt a közvéleményre, és általában hogyan ítélik meg a magyarok a médiumok függetlenségére és bevételi forrásaira vonatkozó kérdéseket. A kutatás adatfelvétele még az úgynevezett átláthatósági törvényjavaslat beterjesztése előtt történt.

Műsorunkban Bognár Éva, a Médiafórum munkatársa ismerteti a felmérés eredményeit, Erdélyi Péterrel (aki a Center for Sustainable Media alapítója) a hazai és nemzetközi médiapiac jellegzetességeiről beszélgettünk, és videós híváson keresztül bekapcsolódott a szlovák példával Balogh Beáta, a pozsonyi SME napilap főszerkesztője. A műsorvezető: Lukács Csaba.

Az online kutatás egyébként 800 fő megkérdezésével, 2025. május 8. és 12. között zajlott. A kutatás reprezentatív az internethasználó felnőtt magyar lakosságra, az adatok +- 3,5 százalékponttal térhetnek el attól, amit a teljes alapsokaság megkérdezése esetén kaptak volna. A felmérés az International Press Institute támogatásából, a Direkt36 és Médiafórum együttműködésében valósult meg, a kutatás szakmai tervezését, a lekérdezést és az adatok feldolgozását a 21 Kutatóközpont végezte.