1956 sorstalansága

Orbán Viktor miniszterelnök (b2) a háromnapos stratégiai kormányülés első napján a sopronbánfalvi kolostorban 2023. február 6-án. Balról Orbán Balázs, a kormányfő politikai igazgatója (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

Orbán Balázs szeptember végén elhangzott, 1956 hiábavalóságára vonatkozó híres gondolatmenete sok elemzést inspirált. Az egyik legmélyebbet Ungváry Krisztián nyújtotta a múlt heti Magyar Hangban 1956 feledésbe kényszerítésről és a magyar társadalom ambivalens viszonyulásáról a szabadságharcokhoz. Folytatva Ungváry gondolatmenetét azt állítom, hogy a miniszterelnök politikai igazgatója előre megfontolt szándékkal szabadult meg 1956 erkölcsi örökségétől, és ezzel világosan jelezte, hogy álláspontja megegyezik a NER új hivatalos álláspontjával – különben menesztették volna. Orbán Balázs állításai egy olyan emlékezetpolitikába illeszkednek, aminek igenis van ideológiai alapja. És az nem más, mint a Kádár-rendszer és általában a XX. századi magyar tekintélyrendszerek pozitív újraértékelése. Horthy Miklós és Kádár János mint békés újjáépítő.

De nem innen indult ez a történet, sőt. 1956 és hőseinek tiszteletét megtaláljuk Orbán Viktor 1989-es Hősök terei beszédében és a későbbi „nemzeti-polgári” Fidesz retorikájában. Majd a 2000-es évektől a sokszínű forradalomból Orbán Viktor kommunistaellenes népfelkelést kovácsolt, és kiretusálta a Kádár-rendszer által kivégzett, büszkén kommunista Nagy Imre miniszterelnököt. Ráadásul ’56 körül is szaporodtak a szakmai viták. Egy 2006-ban megjelent könyvben Charles Gati politológus súlyos kritikával illette Nagy Imrét, amiért nem volt hajlandó tárgyalásokat folytatni a szovjetekkel. De a baloldali Gati nem kérdőjelezte meg 1956 létjogosultságát – mint nemzeti szabadságharc –, csupán (bár szerintem helytelenül) Nagy Imre politikai vakmerőségét kritizálta. A NER előbb az antikommunista kánont futtatta, majd éles fordulattal a 2016-os évfordulóval megjelent egy új „fiatalos” narratíva: a „pesti srácok” ideológiamentes lázadása, akik kalandvágyból dobálják meg a szovjet tankokat, és úgy élik meg a forradalmat, mintha Mad Max költözne be a Pál utcai fiúk közé. A megmozdulás új zenei aláfestése pedig az Avanti ragazzi di Buda, avanti ragazzi di Pest, a római Lazio futballcsapat kemény magjának nótája. De a java még hátra volt.

• Hogy hullott le a fideszes álarc?
• Miért magából kikelve utasította vissza Orbán Viktor Strasbourban '56 és Ukrajna párhuzamát?
• Miről szól majd az idei október 23-i hivatalos tájékoztatás?

A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a
Magyar Hang hetilap október 24-ig kapható 2024/42. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!